I když vás to překvapí, sousedské vztahy nejsou záležitostí týkající se pouze lidí a zvířat. I v rostlinné říši najdete druhy, které se s jinými nesnesou nebo jim naopak jejich přítomnost nevadí, případně jim prospívá. Když vzájemné působení jedné rostliny na druhou pochopíte, můžete ho dokonce využít i na své zahradě, a zařídit si tak mnohonásobně vyšší úrodu.
Hrdinové chránící plodiny před škůdci
Mnoho pěstitelů čas od času pěkně potrápí výskyt háďátek, slimáků, plzáků a spousty jiných nepříjemných a hlavně fatálních škůdců. Ti totiž dokážou nadělat pěknou paseku s porosty brambor, zelí a dalších plodin. Existuje ovšem jeden rostlinný hrdina, který je od nich udrží dál. Řeč je o měsíčku lékařském, jehož květy můžete navíc využít v lidovém léčitelství nebo při přípravě dezertů.
Škůdcovské aktivity zastaví také velké množství aromatických rostlin, jako je např. levandule, afrikán, majoránka či tymián. Poslední dvě rostliny si perfektně rozumí se zelím, které v jejich přítomnosti nabývá obrovských rozměrů. Květy všech zmíněných voňavých krásek navíc přitahují opylovače, jež jsou symbolem větší a kvalitnější úrody (hlavně pak u melounů).
Rajče má své oblíbence
Říká se, že rajčata byste neměli vysazovat vedle paprik, zelí nebo brambor, jelikož se vzájemně negativně ovlivňují. Na druhou stranu lichořeřišnice, oregáno a bazalka se svými rajčatovými sousedy vycházejí přímo skvěle. A jaké další skupiny rostlin se vyplatí pěstovat pospolu? Zkuste:
- jarní cibulku a mrkev,
- jahody a cibuli nebo česnek,
- kukuřici, fazol a dýni
- nebo růži a levanduli.
Na lehkou váhu byste neměli brát ani lokalitu plevelných rostlin. Pro příklad pampeliška má nepříznivý vliv na mnoho květin, jelikož do půdy vypouští ethylen. Vyplatí se ovšem udržovat ji na okrajích zahrady. Ptáte se proč? Fermentovanou nať můžete totiž využít jakožto účinné hnojivo. Jeden její kilogram nasypte do uzavíratelné nádoby a přidejte čtyři litry vody. Po tří až čtyřtýdenním odležení (a pravidelném promíchávání) výsledný macerát používejte formou zálivky.
Hnojení natí pichlavého plevele
Podobně je to i s kopřivou, ze které připravíte univerzální hnojivo následujícím způsobem:
- Jeden kilogram kopřivové nati nasypte do kýble.
- Přidejte 10 litrů vody.
- Alespoň po dobu jednoho měsíce nechte kvasit na slunečném místě.
- Scezenou tekutinu nařeďte s vodou v poměru 1 : 10 a zalijte s ní záhony.
Jaká další rostlinná hnojiva znáte?