Hlodavci v domácnosti nejsou nikdy příjemnými společníky. Dělají rámus, ničí váš majetek, likvidují potraviny a dokážou dokonce roznášet i některé nebezpečné nemoci (například trichinelózu, salmonelózu, leptospirózu, tyfus či brucelózu). Pokud je tedy v domě objevíte, měli byste se jich zbavit co nejrychleji a s maximální efektivitou. Pomoci vám mohou bylinky, citron nebo třeba alobal.
Myši vyženou výrazné pachy
Jestliže se ve vašem domě usídlili hlodavci, nemusíte hned líčit pasti. Místo toho jim pobyt znepříjemněte s pomocí aromat, která opravdu nemají rády. Skvělé jsou například tyto bylinky:
- divizna,
- bazalka,
- levandule
- sušené květy třezalky,
- heřmánek,
- máta,
- oleandr,
- petržel,
- kopr,
- eukalyptus,
- citron,
- zelené listy rajčat
- a vratič.
Ovšem vsadit můžete i na výrazně aromatické koření jak oje pepř, chilli paprika, hřebíček, badyán a anýz. Vždy ho však trochu podrťte, aby se rozvonělo. Jeho aromatická stopa pak myši spolehlivě odpudí. A jak bylinky nebo koření používat? Jednoduše je nasypte tam, kde se myši vyskytují nejčastěji a pravidelně ho vyměňujte. Skvělý je v tomto ohledu také lak na vlasy nebo houbička s octem vložená v misce (ocet lze nahradit i kusy citronu).
Čím vystrašit myši v domě
Myši nemají rádi ani různé zvláštní zvuky. Pokud tedy pověsíte před jejich hnízdo proužky alobalu, nebude se jim to líbit. Ještě spolehlivější jsou nejrůznější ultrazvukové plašiče. Pro člověka jsou neslyšitelné, hlodavci je naopak nesnášejí a rychle si najdou jiné místo k životu. Nejlepší jsou high-tech zařízení měnící frekvenci tak, aby si na hlodavci rozhodně nemohli zvyknout. Pokud však chováte laboratorní myši, křečky a další hlodavce, pak na jejich použití rozhodně zapomeňte.
Pořiďte si kočku
Pouhá přítomnost tohoto zvířete znamená, že hlodavci se do vašeho obydlí pravděpodobně vůbec nenastěhují. A vůbec nezáleží na tom, že máte doma kočku gaučovou, která se na myši maximálně líně podívá, ale jinak ji nezajímají. Hlodavce většinou odpudí už samotný pach.
A totéž platí pro některé psy, jako jsou například teriéři, King Charles španělé a jezevčíci. Ovšem pozor – pokud máte podezření, že je ve vašem domě krysa, raději zavolejte deratizátora. Může totiž být pro vaše mazlíčky nebezpečná. Menší psy nebo kočky obvykle docela snadno přepere a může je i nepříjemně zranit.
Spolehlivé pasti na myši
V dnešní době je pro boj s myšmi vhodné zvolit buď smrtící pasti, které zvířeti obvykle zlomí páteř, anebo ty odchytové v podobě uzavíracího boxu. Takové pasti je však nutné každý den kontrolovat (nejlépe ráno a večer), aby chycení hlodavci neuhynuli v důsledku stresu. Myš pak vypusťte nejméně jeden kilometr od domu, jedině tak budete mít jistotu, že se k vám už nevrátí.
Jak bojujete s hlodavci v domácnosti vy?