Slupky z granátového jablka nepatří do koše. Pokud je použijete správně, vyživí všechny vaše rostliny a přivedou je k nebeskému květu

                   

Granátové jablko (Punica granatum) má v našich zemích pověst velmi chutného exotického ovoce. Jeho cena však v obchodech nepotěší. A proto je vhodné využít tyto drahé plody opravdu do posledního kousíčku. Půjde to snadno, pokud z jejich sloupky připravíte hnojivo a zalijete s ním pokojovky.

Jedno granátové jablko pohnojí vše

Slupku z jednoho většího granátového jablka vložte do litrové sklenice a zalijte vodou. Nechte pár dní louhovat, dokud roztok nezmění barvu. Poté roztok přeceďte a nařeďte v poměru 1:5. Následně ho použijte jako zálivku pro své kvetoucí i zelené rostliny. Tento roztok jim dodá řadu potřebných živin a jako bonus odpudí i škůdce a zlikviduje zárodky nejrůznějších chorob – a to díky obsaženým fytoncidům.

A jaké živiny obsahuje? Jde především o:

  • třísloviny,
  • kyselinu ursolovou,
  • alkaloidy
  • a stopové prvky: vápník, draslík, železo a zinek.

Mimochodem – věděli jste, že šťáva z granátového jablka má více antioxidantů než oblíbený zelený čaj nebo kvalitní červené víno? A jeho květy obsahují velké množství jasně červeného pigmentu, s jehož prostřednictvím lze přirozeně barvit vlnu, hedvábí a bavlněné látky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zasaďte si semínka granátového jablka

To ovšem není jediný způsob využití tohoto nevšedního ovce. Jeho semena totiž snadno klíčí a vy si tak můžete vypěstovat krásnou pokojovou rostlinu, která vás navíc potěší svými nevšedními květy (plodů se však při pěstování v bytě nedočkáte). Potřebuje především úrodný a vzdušný substrát a pokud možno jasné, rozptýlené světlo. Během období intenzivního růstu stromu by se měla teplota pro jeho pěstování pohybovat od 18 do 25 °C.

Ovšem během období odpočinku jen v rozmezí od 12 do 15 °C. V létě rovněž musí být zálivka granátového jablka častá a vydatná, ovšem během období květu a rovněž během klidového režimu je nutné ji omezit. V létě je také vhodné navlhčit listy každý večer teplou vodou z rozprašovače. A jak je to s hnojením? Na jaře a v létě je nutné hnojit granátovník 1krát za 2 týdny, nejlépe komplexním minerálním hnojivem pro pokojové rostliny s nízkým obsahem dusíku.

Koupit lze i vzrostlé rostliny

Nemáte trpělivost na pěstování granátovníku ze semínka? Pak si pořiďte již tyto rostlinky v osvědčených kultivarech. Mezi ty nejprověřenější patří:

  • granátové jablko ‚Nana Gracilissima‘ (zakrslé, spíše okrasné)
  • granátové jablko ‚Pleniflora‘ (okrasná forma)
  • granátové jablko ‚Maxima Rubra‘ (okrasná forma)
iZdroj fotografie: Depositphotos

Další tipy pro péči o granátovník

Doba odpočinku u této rostliny začíná koncem podzimu a končí v únoru. Když keř začne vstupovat do tohoto období, pak jednoduše shodí některé listy. A nezapomeňte také na to, že mladé stromky potřebují pravidelné přesazování, které se provádí nejlépe jednou ročně, a to vždy na jaře. Granátovníky starší než tři roky pak přesazujte pouze v případě potřeby, tedy ve chvíli, kdy kořeny začnou prorůstat odtokovými otvory.

A jak je to s prořezáváním granátového jablka? K tomu je třeba přistoupit v únoru, a to tak, aby mladý stromek rovnoměrně vytvořil korunu. A pozor je třeba dávat také na škůdce. Na granátovníku se mohou objevit svilušky, mšice a molice. Proti těm je nutné včas zasáhnout vhodnými prostředky z obchodu. Pokud se totiž přemnoží, pak mohou vaši mladou rostlinku velmi rychle zahubit.

Jak využíváte zbytky z ovoce v domácnosti vy?

Granátovník venku pěstovat nelze, ale pro některé jiné středomořské dřeviny to neplatí. Zjistěte, čím si můžete ozvláštnit zahradu
Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články