Okurky budou plodit až do listopadu, pomůže booster v podobě medu

Pokud vám okurky ve skleníku či na záhonku skomírají, ale přesto ještě vypadají, že by se daly zachránit, zkuste jim dopřát med.

Okurky - pěstování na zemi i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Okurky jsou oblíbenou součástí letních zahrádek, protože osvěží a ochutí nejrůznější pokrmy (a samozřejmě se dají konzumovat i jenom tak). Ačkoli jejich hlavní vegetační období obvykle trvá od jara do začátku podzimu, existuje způsob, jak prodloužit sklizeň této lahodné zeleniny až do listopadu. Tajemství spočívá v dodání živin během srpna a překvapivým spojencem v tomto úsilí se stává med.

Výživa okurek pro prodloužení sklizně

Aby okurky plodily po delší dobu, je nutné jim dodávat potřebné živiny. V polovině srpna mohou rostliny okurek vykazovat známky vyčerpání, což může ovlivnit jejich produkci plodů. V takovém případě může zařazení vyváženého hnojiva bohatého na základní živiny rostliny omladit a podpořit jejich další plodnost.

Přírodní přístup k oživení okurek medem

Pokud si vaše rostliny okurek stále zachovávají zdravý vzhled, můžete zvolit přirozenější metodu hnojení, která zahrnuje med. Tato technika rostliny nejen vyživuje, ale přispívá také k jejich celkové vitalitě a zdraví. Zde je návod, jak lze medovou metodu použít:

Okurky budou plodit až do listopadu, pomůže med iZdroj fotografie: Pixabay
Med působí jako mírný antibakteriální prostředek a dodává okurkám potřebné živiny

Připravte si medový roztok: Začněte tím, že na slunné místo postavíte kbelík naplněný do poloviny vodou, musí se totiž zahřát (kořeny okurek jsou na aplikaci studené vody opravdu velmi citlivé). Do vody přidejte 3 polévkové lžíce přírodního medu. Směs důkladně promíchejte a zajistěte, aby se med zcela rozpustil.

Jak zalévat okurky medem

Opatrně zalijte rostliny okurek u základny medovým roztokem. Doporučuje se použít přibližně 2 šálky medového roztoku na každou rostlinu. Dbejte na to, aby se roztok dostal až ke kořenové zóně rostlin. A proč to funguje? Med je totiž přirozeným zdrojem cukrů, stopových minerálů a enzymů, které mohou stimulovat mikrobiální aktivitu v půdě a podporovat příjem živin kořeny rostlin.

Působí také jako mírný antibakteriální prostředek, který pomáhá předcházet některým chorobám rostlin. Okurky obohacené medem také mohou mít větší, chutnější a kvalitnější plody. Cukry obsažené v medu přispívají ke sladkosti okurek a zlepšují jejich chuť. A ještě více své zahradě prospějete, pokud ho smícháte s kvasnicemi.

Okurky budou plodit až do listopadu iZdroj fotografie: Pixabay
Okurky obohacené medem také mohou mít větší, chutnější a kvalitnější plody

Frekvence použití není přesně daná

Toto hnojení medem můžete opakovat jednou za dva až tři týdny (v závislosti na jejich stavu), pokud rostliny vykazují pozitivní reakce. Je však nutné to nepřehánět, protože nadbytek živin nebo cukrů by mohl vést k nerovnováze živin v půdě, což by vaší zelenině rozhodně neprospělo.

Přidání medu je zkrátka a dobře velmi důmyslným řešením, jak rostliny posílit před slábnoucími letními dny a zajistit, aby jejich vitalita vydržela až do podzimních měsíců. Až si budete v pozdním podzimu vychutnávat křupavost svých domácích okurek, vzpomeňte si na to, jak málo vás tato pohoda stála. Stačil jen šikovný nápad.

Nemoci okurek – co dělat, když malé okurky zasychají

Jak se o své okurky staráte na podzim vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články