Využití epsomské soli při péči o růže: Jedna malá lžička přinese řadu benefitů, sytější barvu a královská poupata

                   

Růže (Rosa) patří jednoznačně k nejkrásnějším květinám v našich zahradách. Aby však nádherně kvetly po celé léto, je třeba se o ně řádně starat. Ale pokud si chcete péči trochu usnadnit, vsaďte na netradičního pomocníka – epsomskou sůl. Ta jim totiž může v mnoha ohledech opravdu skvěle pomoci.

Jak používat epsomskou sůl pro růže

Použití tohoto prostředku není náročné. Stačí dvakrát za sezónu zalít růže roztokem, připraveným z 10 litrů vody a jedné lžičky epsomské soli. Častější zálivka není žádoucí, mohlo by totiž dojít k nebezpečnému zasolení půdy. A proč vlastně epsomská sůl pomáhá? Látky, které obsahuje, totiž rostlinu mírně stresují. A to je zcela v pořádku, protože jí pomohou s aktivací jejího imunitního systému.

Takto posílená růže si pak skvěle poradí s mnoha nebezpečnými onemocněními, a to včetně černé listové skvrnitosti růže (Diplocarpon rosae), jež je způsobena houbou s latinským názvem Marssonina rosae nebo s padlím. Všeobecně platí, že růže jsou k této obzvláště vysoce nakažlivé chorobě obzvláště náchylné. Ale může postihnout i další trvalky. Epsomská sůl tedy pomůže i trvalkám jako jsou astry, floxy, ostrožka či vlčí bob mnoholistý apod.

Sůl pomůže i s růstem

Epsomská sůl vlastně není nic jiného než síran hořečnatý. Nesprávně se jí také říká Glauberova hořká sůl a skládá se z minerálů hořčíku a síranu. Ty mohou růžím velmi prospět, protože jim pomohou v růstu. Skvěle se hodí především pro:

  • růže záhonové – buď velkokvěté nebo mnohokvěté,
  • růže sadové – ty vytvářejí keře
  • a růže půdopokryvné – charakterizuje je nízký vzrůst.
iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Naopak příliš ji neocení popínavé růže s dlouhými výhony a růže miniaturní, pěstované obvykle na terasách a balkónech. A nehodí se ani pro růže nešlechtěné, mezi které patří například růže šípková (Rosa canina), růže svraskalá (Rosa rugosa) či růže dužnoplodá (Rosa villosa pomifera).

Vhodná výživa pro mladé růže

V nižší koncentraci se epsomská sůl uplatní i pro řízky růží. Ty musí být asi 15 až 20 cm dlouhé, aby se opravdu dobře uchytily. Dbejte také na to, aby byly zbaveny většiny listů a seříznuty na spodním konci zešikma a na horním rovně. Před výsadbou je doporučujeme namočit do vody a následně do dřevěného popela. A jako zálivku po třech týdnech od výsadby je vhodné použít právě rozpuštěnou epsomskou sůl.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jako protiklad použijte kávu

Epsomská sůl ovšem nedokáže ani při nejlepší vůli dodat rostlinám všechny potřebné živiny. A právě proto by měla na scénu přijít i káva, resp. kávová sedlina. Ta obsahuje například vitamin B1 (Thiamin), vitamin B3 (Niacin), vitamin B2 (Riboflavin), vitamin B5 (Kyselina pantothenová), kyselinu listovou, mangan, draslík a hořčík. A hodí se třeba i pro jahody, mrkev, rajčata a okurky.

Jaké rostliny vysadit vedle růží

A ještě jedním šikovným trikem můžete svému růžovému záhonu výrazně pomoci – a to tím, že z jednodruhového prvku zahrady uděláte ten komunitní. Jinými slovy: k růžím přisadíte rostliny, které jim mohou po všech stránkách prospět. A o jaké jde?

  • Plamének (Clematis),
  • šalvěj (Salvia),
  • kontryhel (Alchemilla),
  • plamenka (Phlox)
  • a kosatec (Iris).

Jaké jsou vaše triky pro pěstování růží?

Hodit by se vám mohla i znalost sázení růží krok za krokem, přes výběr stanoviště až po vhodné podmínky pro pěstování růží
Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články