Už žádná aviváž, hravě ji nahradí esenciální oleje. Navíc voní dvakrát více

Drahá aviváž nemusí být vždy tím nejlepším (a nejekonomičtějším) způsobem, jak provonět prádlo – dejte raději šanci éterickým olejům.

Jemného oblečení docílíte i bez aviváž i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tradiční pojetí péče o prádlo se často točí kolem použití aviváží, které zvýrazňují vůni a měkkost oblečení. Web Domověda však radí vyzkoušet ekologičtější přístup a nahradit klasické aviváže domácími parfémy vyrobenými z esenciálních olejů.

Domácí aviváž je snadná na výrobu

Chcete-li si vyrobit přírodní aviváž, připravte si mísu na míchání, odměrku a základní ingredience.

  • Začněte tím, že do mísy nasypete 1 šálek mořské nebo epsomské soli.
  • Přidejte 1/2 šálku jedlé sody a tyto suché přísady důkladně promíchejte.
  • Poté do směsi přidejte přibližně 30 kapek vybraného esenciálního oleje.
  • Dbejte na to, aby se olej rovnoměrně smíchal se suchými přísadami.
  • Po smíchání přelijte směs do vzduchotěsné nádoby, aby se vůně uchovala.

A jak tuto směs používat? Místo běžné aviváže použijte dvě lžíce tohoto prostředku. Po vytažení prádla z pračky budete překvapeni tím, jak příjemně voní. Web iReceptář doporučuje jiný recept. Jednoduše smíchejte ocet a vodu v poměru 1:1 a přidejte několik kapek esenciálního oleje. Před každým použitím dobře protřepejte a k prádlu přidejte asi dvě polévkové lžíce. A hodit by se vám mohla i jedlá soda v kombinaci s octem a solí (tahle dvojice při správném použití vaše prádlo dokonale vybělí) nebo třeba glycerin. O obojím již Chalupáři-Zahrádkáři psali.

Domácí osvěžovač vzduchu iZdroj fotografie: Depositphotos
Éterické oleje jsou pro praní jako stvořené. Po vytažení prádla z pračky budete překvapeni tím, jak příjemně voní

Aviváž z kukuřičného škrobu

Vyzkoušet můžete i trvanlivější variantu s kukuřičným škrobem. Potřebné ingredience nejsou nijak drahé ani nedostupné, určitě je máte doma:

  • 2 šálky bílého octa
  • 2 šálky vody
  • 1 šálek kukuřičného škrobu
  • 10–20 kapek esenciálního oleje (dle preferovaného vůně)
  • Uzavíratelná nádoba na uchování
Jak vyprat špinavé záclony

Jedlá soda při praní: Působí nejen jako aviváž, ale dokáže si poradit i se skvrnami

Smíchejte vodu a ocet v hrnci a dejte vařit na mírný oheň. Poté přidejte kukuřičný škrob a za stálého míchání vařte, dokud směs nezhoustne. V tuto chvíli nakapejte i esenciální olej a důkladně promíchejte. Po vychladnutí uložte aviváž do uzavíratelné nádoby. Tento recept lze upravit podle osobních preferencí ohledně vůně a konzistence. Je také vždy dobré provést zkoušku na menším kusu látky, abyste se ujistili, že aviváž nezpůsobí žádné nežádoucí změny na tkanině, a v případě potíží upravit poměry ingrediencí podle potřeby.

Aviváž prádlo změkčí, je ale plná chemie. Zkuste místo ní raději glycerin iZdroj fotografie: Freepik
Drahá aviváž nemusí být vody tím nejlepší (a nejekonomičtějším) způsobem, jak provonět prádlo – dejte raději šanci éterickým olejům

Pojistit si svěží oblečení lze i jinak

Zajištění toho, aby si oblečení zachovalo svou nádhernou vůni, nekončí praním. Při věšení proto své vyprané prádlo opravdu dobře protřepejte a zkuste ho sušit venku na vzduchu (v místnosti totiž může snadno zatuchnout). „Mějte také ve skříni nějaký osvěžovač vzduchu, například vonný toaletní papír, otevřené lahvičky parfému nebo aromatické mýdlo,“ radí naše čtenářka Jitka N. z Olomouce, která prý dává přednost především zmíněným mýdlům. A ty mám v oblibě i já – ta kvalitní totiž vydrží vonět opravdu dlouho.

Domácí aviváž snadno a rychle – dva jednoduché postupy s podrobným návodem

Jak se o svěžest svého prádla staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články