Ošetření ovocných stromů proti škůdcům má smysl ještě teď: Jak namíchat 4 nejsilnější domácí postřiky

                   

Ovocné stromy obvykle ošetřujeme v zimě nebo na jaře, abychom se zbavili přezimujících chorob a škůdců. Existují však případy, u nichž to má smysl ještě i na jaře. Podívejte se na to, kdy je vhodné domácí postřiky aplikovat a také na to, jak to správně udělat, aby vám opravdu zajistily takový efekt, jaký pravděpodobně očekáváte.

Letní postřik proti škůdcům

Pokud milujete třešně, pak vám určitě mnoho vrásek udělá moucha vrtule třešňová (Rhagoletis cerasi). Právě její larvy dokážou provrtat každou zralou třešeň v okolí. Abyste je tedy nemuseli lovit z kompotů a moučníků, ošetřete své třešně v době, kdy jejich plody začínají červenat, vhodným insekticidem. Postřik je ovšem nutné po 7 až 9 dnech zopakovat. Domácí postřiky bohužel příliš nefungují, budete muset vsadit na chemii z obchodu.

Postřik proti mšicím na stromech

Dalšími velkými škůdci jsou mšice mnoha druhů. Dokážou napadenou rostlinu oslabit tak, že se úrody leckdy téměř nedočkáte. A co proti nim zabírá? Osvědčený je rozhodně postřik z tabáku nebo silný výluh z chilli papriček. Obojí však aplikujte nejméně dva týdny před sběrem plodů, jinak byste z jejich chuti rozhodně nebyli nadšeni.

Pokud jste měli problémy s mšicemi již v předchozích letech, pak není dobré čekat na to, až se vašim stromům začnou kroutit listy a budou celkově vypadat nezdravě. Postřik proti mšicím lze aplikovat kdykoliv – klidně i na začátku sezóny. Později ho jednoduše zopakujte podle potřeby a pojistěte si tak úrodu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Mšice nesnáší aroma česneku

Vsadit ovšem můžete i na další osvědčený domácí prostředek – česnek. Na výrobu účinného postřiku proti mšicím budete potřebovat jen pár stroužků česneku, účinek je ovšem maximální. Česnek důkladně rozmačkejte a zalijte vroucí vodou tak, aby byl zcela ponořený. Poté nechte tekutinu zcela vychladnout a následně ji přeceďte pomocí kávového filtru.

Tento krok je nutný – cedník oddělí všechny kousky česneku, které by vám později mohly beznadějně ucpat postřikovač. Nakonec postřik nařeďte v poměru 1:3 (vody bude více) a aplikujte na ovocné stromy. Pro lepší účinek do něj můžete přidat ještě trochu mýdla – díky němu totiž lépe přilne na listy a větve.

Postřik z tabáku na stromy

Tabákový extrakt se skvěle hodí nejenom jako účinný postřik na mšice, ale uplatní se i proti sviluškám, molicím nebo třásněnkám. A jak si ho připravit? Vezměte 500 gramů sušených tabákových listů a spařte je ve vroucí vodě (5 litrů). Nechte vylouhovat a po 24 hodinách přeceďte a použijte jako postřik.

Jaké přírodní postřiky máte v oblibě vy?

Postřik ovocných stromů jednoduchým domácím prostředkem
Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články