Efektivní a přitom zcela nenáročné rozmnožování tújí v PET lahvi. Obejdou se zcela bez péče a zakoření rychle

                   

Túje patří na zahradě k velmi oblíbeným dřevinám. Nejsou totiž příliš drahé, rostou rychle a téměř netrpí na choroby ani škůdce. Pokud však nechcete investovat do sazeniček v obchodech, namnožte si túje osvědčeným způsobem. Velmi rychle pustí nové kořínky a budou vám dělat jen a jen radost.

Množení tújí v PET lahvi

Túje potřebují pro úspěšné rozmnožení dvě věci – vlhko a propustný substrát. Smíchejte tedy na vhodném místě zahradní zeminu s pískem a do ní zapíchejte řízky. Ty odebírejte jen z vyzrálých vrcholů o délce 15 až 25 cm, přičemž nejméně 5 spodních centimetrů zbavte listů. Řízky namočte do jakéhokoli zakořeňovače, zasaďte je do země a zalijte. Na každý z nich posaďte PET lahev s uříznutým dnem a máte hotovo.

Nad záhonek ještě postavte jednoduchou konstrukci, přes kterou budete moci v případě potřeby přehodit stínící tkaninu (jinak by mohly mladé sazeničky snadno uhynout na úpal). Následující jaro poté řízky začněte opatrně otužovat (postupně PET lahev odebírejte a zase vracejte na místo), a nakonec je zasaďte na finální stanoviště. Díky silně vyvinutému kořenovému systému porostou opravdu rychle.

Mladé túje lze získat i hřížením

Potřebujete jen několik málo nových rostlin, pak vsaďte na jinou metodu množení. Jednoduše ohněte větev túje co nejblíže k zemi a zakryjte ji zeminou. Pro lepší výsledek ji můžete přichytit obloučkem z drátu. Po nějaké době začnou na tomto místě na větvi růst kořeny. Poté je možné takto narostlou sazeničku odříznout a přesadit do velkého květináče naplněného vhodným substrátem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Další rostliny vhodné na živý plot

Nechcete mít na zahradě dominantu z jehličnatých tújí, pak si pro tvorbu živého plotu vyberte jinou zeminu. Skvěle se hodí například tyto druhy:

  • habr obecný (Carpinus betulus),
  • javor babyka (Acer campestre),
  • buk lesní červenolistý (Fagus sylvatica ‚Atropunicea‚),
  • javor amurský, někdy zvaný ohnivý (Acer ginnala),
  • hloh jednosemenný (Crataegus monogyna),
  • krušpánek zimostráz vždyzelený (Buxus sempervirens)
  • a buk lesní (Fagus sylvatica).

Z jakých rostlin je vysázen váš živý plot (pokud ho máte)?

Naučte se, jak postupovat při řízkování okrasných dřevin krok za krokem

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články