Růže se právem počítají mezi královny zahrady. Mohou kvést opravdu dlouho – stačí se o ně postarat tím správným způsobem.
Růže (Rosa) jsou milovníky okrasné zahrady právem řazeny mezi královské květiny. Dokážou totiž kvést velmi dlouho a nabídnou mnoho různých barev, velikostí květů a vzhledu. Navíc se jim bude dařit téměř všude – stačí jen vybrat to správné místo pro konkrétní odrůdu. Pokud jim však v srpnu dopřejete speciální péči, pokvetou až do podzimu.
Optimální místo pro výsadbu růží
Aby se růže na vašem dvorku nebo ve vaší zahradě cítily dobře, musíte jim poskytnout ty správné podmínky. Důležitý je především substrát – ten totiž musí umět opravdu dobře nasávat vodu a nesmí být zhutněný. Jinak se v něm totiž růžím dařit nebude. Pamatujte si také, že růže obvykle nemají rády společnost jiných druhů rostlin, a to především těch, které vytvářejí husté a spletité kořeny. Takové prostředí rozhodně bujnému kvetení nepřeje.
Myslet ale musíte i na světelné podmínky. Růže nejlépe sázejte na místa s dostatkem slunečního svitu – vybírejte ovšem takové, kde nebude příliš horko. Silně šlechtěné růže ovšem špatně snášejí i zastíněné polohy. Všeobecně tedy platí, že čím ušlechtilejší kultivar si pořídíte, tím pečlivější budete muset být při výběru místa pro jeho výsadbu.
Střih růží v srpnu
Pamatujte si také, že růže by neměly být umístěny příliš hustě – volná výsadba jim svědčí mnohem více, přispívá totiž k rychlejšímu osychání listů růží po dešti, díky čemuž bude výsadba růží méně náchylná k houbovým chorobám. Pokud jste v minulosti tento bod podcenili, pak se v srpnu zaměřte na opatrné prosvětlení a prostříhání keřů. A nezapomeňte ani na odstraňování starých květů.
Péče o růže v květináči
Pokud máte „jen“ velký balkon, a přesto se chcete obklopit nádherně vypadajícími růžemi, vsaďte na ty, které preferují malý prostor květináče. Opravdu se v něm nebudou cítit stísněně – naopak. Pokud se o ně správně postaráte, pokvetou ještě bujněji než na záhonku. Ke své spokojenosti potřebují především slunné místo a správně vybraný květináč. Pořiďte si takový, který má válcový tvar a výšku alespoň 40 cm.
Růže totiž disponují opravdu hluboce rostoucími kořeny, čím větší a hlubší květináč jim tedy pořídíte, tím lépe se vyvinou. Ovšem myslete na to, že existují i odrůdy růží, které se cítí mnohem lépe v malých květináčích a přesazováním přímo nesnášejí. Za takovou výsadbu se vám tyto balkonové růže odmění bujným kvetením, které si udrží až do podzimu.
Jak na zálivku růží v létě
Během vegetačního období potřebují vaše růže (na zahradě i v květináči) to správné množství živin a správné zavlažování. Jen tak mohou utěšeně růst a maximálně kvést. V období sucha je proto nezapomeňte pravidelně zalévat velkým množstvím vody, ale myslete na to, že je mnohem lepší růžové záhony zalévat méně často, ale o to vydatněji. Voda se tak dostane i do hlubších vrstev půdy.
Pokud budete růže zalévat často, ale málo, pak vodou v zásadě zavlažíte pouze horní vrstvu substrátu, takže si růže vyvinou zdravé kořeny pouze v této zóně. To na první pohled nijak nevadí, ovšem ve skutečnosti se oslabí a ztratí svou odolnost. Budou pak náchylnější k útokům mrazivého počasí a snadno se může stát, že nepřežijí zimu.