Při péči o lilie se vyplatí udělat ještě poslední krok. Pojistíte si tak bohatou násadu květů v příští sezóně

Díky správnému hnojení zahradní lilie úžasně kvetou a mají nádherné listy. Vyplatí se ho provést i na konci sezóny.

i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Běžné zahradní lilie (Lilium) nemají žádné zvláštní nároky na půdu. A nezáleží na tom, do jakého rodu patří. Na zahradách lze pěstovat ty asijské, orientální, martagon, americké, trubkovité (hybridy), candidum, longiflorum nebo třeba lilie aurelianum a všechny mají nároky na půdu i hnojení velmi podobné.

Kde pěstovat zahradní lilie

Mají rády lehký a úrodný substrát, ale dobře rostou i v průměrné půdě. Milují ovšem přihnojování v podobě přidávání kompostu (vezměte nejlépe 10litrový kbelík na metr čtvereční). Pokud máte kompostu málo nebo dokonce žádný, pak si zdraví svých lilií pojistěte jinak. Jednoduše vykopejte o něco větší důlky pro výsadbu, a ty naplňte dobrou zeminou, koupenou např. v obchodě. Po zasypání výsadbových jamek se lilie zamulčují kůrou.

Ta je ochrání před vysycháním a také se časem promění v humus. Je to opravdu třeba, protože zahradní lilie rostou velmi rychle. Už během první roku po výsadbě bez problémů vytvoří velkou masu listů a květů. Hnojení se postará o velké a krásně vypadající květy a listy. Na zahradách však musíte dávat pozor, abyste to s přebytkem dusíku v půdě nepřehnali. To je zvláště důležité ve chvíli, kdy lilie rostou v blízkosti často hnojeného trávníku.

Jak poznat přehnojení lilií

Pokud by vám na záhonku rostly přehnojené lilie, poznáte to snadno – jsou sice velmi velké a s hustými listy, ale snadno se lámou, špatně kvetou a mnohem hůře zimují. Pro hnojení lilií jsou proto vždy nejlepší hnojiva určená pro cibuloviny nebo pro kvetoucí rostliny. Můžete vsadit na mírné hnojení každé dva týdny, nebo aplikovat pomalu působící hnojivo ještě před sezónou, a to v dubnu.

iZdroj fotografie: Piqsels
Zdroj fotografie: Piqsels

Hnojení lilií domácím droždím

Pekařské droždí je velmi často používaná jednobuněčná houba, která se na zahradě může stát skvělou alternativou k minerálním hnojivům. Podívejte se, jak z kvasnic připravit hnojivo pro lilie a jak fungují. Mají totiž několik důležitých funkcí:

  • stimulují růst rostlin a bujnější kvetení
  • posilují kořenový systém
  • usnadňují příjem vody a minerálů z půdy
  • snižující přítomnosti patogenních mikroorganismů.

Pro lilie je nejlepší nekvašené kvasnicové hnojivo. Chcete-li ho připravit, musíte rozpustit 100 gramů čerstvého droždí v 10 litrech teplé vody a poté jen nechat roztok asi hodinu odpočinout. Po této době lze toto hnojivo přímo použít k zalévání rostlin. Kvasnicové hnojivo lze používat po celou sezónu (ale nikdy ne častěji než každé 2 týdny). Nejlepších výsledků při jeho aplikaci dosáhnete hlavně na jaře a na konci léta.

Hnojení lilií na podzim

Ovšem poslední dávku se vyplatí aplikovat 3 až 6 týdnů po odkvětu. Pro přípravu kvasnicového hnojiva je nejlepší používat co nejčistší měkkou vodu, např. zachycenou dešťovou. Ta totiž neobsahuje sloučeniny chlóru, které rostlinám škodí. Bez nich je připravený roztok rostlinami lépe absorbován.

Pro hnojení lilií lze použít i čerstvý lógr alias kávovou sedlinu, má to však svá pravidla

Jaké okrasné rostliny letos na zahradě pěstujete?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články