Srpnové počasí pro zahrádkáře úplně ideální nebude. Přesto však lze z dlouhodobé předpovědi ledacos vytěžit.
Srpnové počasí je leckdy tak trochu nevypočitatelné. A to se zahrádkářům mnohdy nelíbí, což je zcela pochopitelné. Ne vždy však musí být na první pohled špatné počasí opravdu tak negativní, jak se na první pohled může zdát. Vždy je totiž možné z předpovědi počasí vytěžit opravdové maximum.
Předpověď do 25. srpna
„Srpen začíná, co červenec končil,“ říká jedna z pranostik. A není divu. Vždyť do 25. srpna se mohou vrátit poměrně vysoké teploty, a to klidně i 35 až 37 °C. „Jak Vavřinec zavaří, Bartoloměj zasmaží, tak se podzimek daří,“ říká se koneckonců. Nejde tedy o nic výjimečného. A jistě je to lepší, než kdyby vysoké teploty přišly hned na začátku, tehdy totiž platí: „Srpen z počátku-li hřeje, zima pak se dlouho sněhem skvěje.“
Výhodou tohoto období bude stabilní slunečné počasí, takže na zahrádce toho můžete opravdu hodně stihnout. Pozor si však musíte dát na dostatečnou zálivku a na ochranu rostlin proti úpalu. A věnujte pozornost i doprovodným jevům počasí. A to zejména mlhám. K nim se vážou hned dvě pranostiky:
- „Mlhy na lukách, potocích a řekách v srpnu zvěstují trvalé počasí.“
- „V srpnu mlhy na výšinách – jistá voda, když v nížinách – to pohoda.“
Předpověď počasí do konce srpna
A na co se těšit v posledních srpnových dnech? Teploty trochu klesnou, a to na hodnoty 24 až 26 °C. A přijdou bouřky, velmi pravděpodobně doprovázené prudkými dešti. „Hřímá-li v srpnu, lze čekat osmého dne opět bouřku,“ říká se. Dost pravděpodobně nám tedy prohřmí i počátek podzimu. A bouřky by měly prospět i zahrádkářům, protože: „Hřímá-li v srpnu, praví se, že budoucího roku hojná úroda a množství deště jest k doufání.“
Studené počasí by však mělo předznamenávat poměrně pěkný podzim a to podle této pranostiky. „Když fouká v srpnu severák, bude dlouho pěkně pak.“ Naopak z poměrně vysokých teplot asi nebudou nadšeni vinaři: „Když pálí srpen, bude pálit i víno.“ Ovšem jiné přísloví říká pravý opak: „Teplé a suché léto přivádí za sebou mírný podzimek, tuhou zimu a nejlepší víno.“ Rozhodně tedy ještě neházejte flintu do žita.
Další zajímavé srpnové pranostiky
Ovšem seznam zajímavých lidových moudrostí jsme zdaleka ještě nevyčerpali. Tady je ještě několik zajímavých srpnových kousků. Na své si přijdou třeba i houbaři.
- „Nejsou-li v srpnu hřiby, nebude v zimě sněhu.“
- „Moc hub srpnových – moc vánic sněhových.“
- „Srpen k zimě hledí a rád vodu cedí.“
- „Srpen a únor – tepla a zimy úmor.“
- „V srpnu již nelze slunci mnoho věřit.“
- „I když ze strnišť občas fučí, horko nás přece jen mučí.“
- „Půlnoční větry v srpnu přinášejí stálé počasí.“
- „Když je v srpnu ráno hodně rosy, mají z toho radost vosy.“
- „Když jsou v srpnu velké rosy, zůstane obyčejně pěkné počasí.“