Vypěstovat si z pecky plnohodnotnou broskev je velmi snadné. Stačí jen znát ten správný postup, i když půjde jen o stromek na okrasu.
Pěstování broskvoní z pecky není utopie ani postup pro zahradnické „hračičky.“ Naopak, získat tak lze opravdu plodící stromy, které jsou (podle některých názorů) dokonce odolnější než stromky z obchodu. Je však třeba dodržovat několik pravidel, jinak získáte stromek opravdu jen na okrasu.
Jak vybírat plody pro klíčení
Pecka broskve musí být odebrána z plodů stromu, který rostl ve vašem klimatickém pásmu. Poohlédněte se tedy například po ovoci ze sousedova stromu, který utěšeně roste a plodí. Stejně tak můžete vhodné ovoce hledat i na farmářském na trhu. Ovšem obyčejné broskve z obchodu jsou pro tento postup téměř vždy nevhodné. Nedokážou se totiž s našimi klimatickými podmínkami sžít.
Myslete také na to, že ovoce musí pocházet z původní broskvoně, broskve z naroubovaných větví jsou pro tento způsob rozmnožování zcela nevhodné! A rozhodně si pořiďte semen více, protože jak ukazují statistiky, uchytí se pouze čtvrtina zasazených semen. Pro samotné pěstování je možné použít několik různých způsobů. Ten nejjednodušší říká, že je možné zahrabat celé broskve na vhodném místě na zahradě a počkat si. A co ty další?
Stratifikace broskvových semen
Nejvíce se osvědčila metoda, která je svým provedením nejblíže přirozenému procesu. Využívá stratifikaci, což znamená, že se semena po dobu tří měsíců udržují v chladných a vlhkých podmínkách. Spodní oddíl chladničky je k tomu jako stvořený. Nejlepší je stratifikovat pecky broskví ve vlhkém hrubém písku, ovšem můžete použít i čistou rašelinu. Broskvové pecky se zasadí do hloubky 5 až 8 cm v běžném květináči.
Ten se poté umístí do plastového sáčku, ve kterém je třeba nejprve vytvořit několik malých otvorů pro dobrý přístup vzduchu. Po celou tuto dobu je třeba kontrolovat vlhkost substrátu – vždy by měl být mírně vlhký. Když semínka vyklíčí, lze je vytáhnout z lednice přesadit do úrodné, lehké půdy. Ale nedávejte je ihned na teplé místo, to by je mohlo zabít. Místo toho jim zajistěte dobré osvětlení a teplotu do +10 stupňů (například na lodžii).
Pěstování broskví na parapetu
Asi po týdnu je lze přenést do místnosti. Zalévání musí být stále spíše mírné, by nebyly semenáčky přemokřené. Ven je možné semenáčky broskví přesadit v dalším roce. Jak vidíte, vypěstovat si z pecky plnohodnotnou broskev je velmi snadné. Jak ovšem budou vypadat její plody?
Pravděpodobně nebudou stejné jako u původní odrůda, dost možná však budou alespoň trochu podobné. Je to tím, že broskve jsou samosprašné, takže nejspíš získáte o vnitrodruhového křížence. Ani ten však rozhodně nemusí být k zahození. Naopak.