Ke konci léta napadá rajčata zákeřné onemocnění, které způsobují plísně. Předejít mu může správný typ zálivky.
I když to může znít jako protimluv, suchá zálivka rajčat opravdu existuje. A rozhodně se vyplatí ji alespoň vyzkoušet. Rajče jedlé, prodávané někdy též po názvem lilek rajče (Solanum lycopersicum, syn. Lycopersicon esculentum Mill.) z čeledi lilkovité (Solanaceae), je totiž ke konci vegetační sezóny náchylné na celou řadu onemocnění, kterým dominuje obávaná phytophora. A právě suchá zálivka si s ní může poradit.
Mokro jen tam, kde je třeba
Plody rajčat obsahují mnohé cenné látky, jde především o karoten, lykopen, vitamíny C, B, E, draslík, zeaxanthin a lutein. Aby však nerušeně dozrávaly, musí být rostliny v dobré kondici. A málokdo ví, že mnoho onemocnění se na ně přenese přímo ze substrátu. Suchá zálivka tomu může předejít.
Stačí na záhonech vytvořit rýhy a ty poté zakrýt fólií. Pod fólii pak upevněte nebo jednoduše zastrčte hadici s vodou a rajčata zalévejte napouštěním vody do připravených rýh. Tak jim nadměrná vlhkost nemůže uškodit, a přitom budou mít vždy dostatek všeho, co potřebují.
Problém může být i ve výživě
Ale ne vždy je za špatnou kondicí této zeleniny jen nějaká nemoc. Naopak – někdy je na vině i špatná výživa. Jak rozklíčovat to, kde mají vaše rajčata aktuálně problém? Jednoduše. Podle toho, kde listy žloutnou, poznáte, která důležitá živina jim schází. Pojďme se na to podívat podrobně.
Pokud žloutnou na okrajích listů a jedním dechem také mezi listovými žilkami, chybí jim hořčík. Jestliže žloutnutí probíhá od stonku, znamená to, že vaše rajčata mají málo manganu. Kompletně žluté listy, které brzy po zežloutnutí odpadávají, pak značí nedostatek dusíku.
Pomoci mohou i vhodné plodiny
Některým rajčatům také nevyhovuje pěstování v monokultuře. Naopak – ve společnosti jiných vhodných rostlin se cítí lépe. Příští rok jim tedy dopřejte společnost petrželky, česneku nebo měsíčku lékařského. Tyto květiny jim se škůdci pomohou díky svým antiseptickým účinkům. Mají však tak rády společnost chřestu, celeru, listového salátu, cibule, papriky, špenátu, fazolí, okurek, mrkve a melounů.
Z bylinek pak kromě zmíněného měsíčku holdují tymiánu, bazalce a kopru. A jaké rostliny k nim naopak nevysazovat? Nelíbí se jim sousedství fenyklu, kedluben, zelí, brambor a kukuřice. Možná to nevíte, ale některé rostliny dokážou přímo zlepšit chuť rajčat. Jde konkrétně o měsíček a bazalku.
Jak na onemocnění rajčat
I přes veškerou péči se však může stát, že vaše rajčata zákeřným nemocem přece jenom neuniknou. V takovém případě je nutné aplikovat ošetření co nejdřív. Pokud nechcete používat postřiky z obchodů, pak si připravte domácí. A jak na to?
Na pět litrů vody si připravte:
- 10 gramů jedlé sody,
- 10 ml libovolného rostlinného oleje
- a 30 gramů strouhaného mýdla (nejlépe určeného na prádlo).
Vše smíchejte (mýdlo se musí dobře rozpustit – pokud je to třeba, tak vodu před jeho přidáním mírně ohřejte) a aplikujte jako postřik na rajčata.