Rýže není vhodná jen pro přípravu pokrmů. Právě naopak, uplatní se i jako přírodní hnojivo pro kvetoucí rostliny.
Květiny všeho druhu obdivuje snad každý, a proto se pěstují nejen na zahradě a na terase, ale také doma. Aby se jim však dobře dařilo, potřebují víc než jen občasnou zálivku. Stejně důležité je i množství živin a další aspekty správné péče.
Rýže jako hnojivo pro kvetoucí rostliny
Aby rostliny správně kvetly, potřebují mnoho důležitých výživových látek. Mezi ty nejdůležitější patří vápník, železo, draslík, zinek, fosfor a vláknina či prospěšné aminokyseliny. A právě tohle všechno obsahuje rýže. A jak ji použít? Jednoduše ji zapracujte do zeminy během sázení rostlin. Malé rostlině bude stačit jedna lžíce, střední dva až tři atd. Jak se rýže vlivem vlhkosti a půdních mikroorganismů rozkládá, začne rostlinu pomalu vyživovat.
Voda po vaření rýže jako hnojivo
Všeobecně platí, že voda používaná pro vaření různých obilovin, jako je pohanka, proso a samozřejmě také rýže, obsahuje poměrně velké množství takových užitečných stopových prvků, jako jsou: křemík, hořčík, železo a fosfor. A právě proto ji lze bez obav použít jako zálivku k rostlinám. Nesmí však samozřejmě být osolená.
Pomocník z koupelny pro rostliny
K výživě pokojových rostlin se často používá také zubní pasta – ovšem ještě lépe působí společně s dalšími ingrediencemi. A jak takové hnojivo vytvořit? Budete potřebovat dřevěný popel (3 polévkové lžíce), zubní pastu (3 polévkové lžíce) a síran měďnatý nebo jiné podobné hnojivo (1 polévková lžíce). Vše rozmíchejte v 1 litru čisté vody a můžete ihned začít hnojit květiny (toto hnojivo není třeba nijak ředit).
A hnojení pro rostliny je možné jednoduše a rychle vyrobit i ze samotné zubní pasty. Na 1 litr vody budete v takovém případě potřebovat asi potřebovat 1/3 tuby pasty. Vše stačí dobře promíchat a hnojivo je připraveno. Dokonale vyživuje především kořínky rostlin a listům navrací zdravý vzhled.
Vaječné skořápky jako hnojivo
Tento obyčejný a snadno dostupný kuchyňský odpad obsahuje obrovské množství vápníku. Při přesazování rostlin je tak stačí jednoduše rozdrtit a zamíchat do půdy. Ovšem myslete na to, že pokud je vápníku jako stopového prvku v půdě příliš mnoho, může v rostlinách propuknout chloróza z nedostatku železa (vápník totiž brání jeho vstřebávání). Je tedy na vás, zda takové hnojivo použijete nebo ne.
Cibulové slupky po rostliny
Posledním dnešním zajímavým tipem jsou cibulové slupky. Příprava tohoto hnojení je velmi snadná, ale je třeba počítat s tím, že jej nelze v žádném případě skladovat. Budete tedy potřebovat cibulové slupky (50 gramů) a horkou vodu (2 litry). Slupky zalijte vodou ve vhodném hrnci a nechte 10 minut vařit. Poté vše odstavte z ohně a nechte stát alespoň 3 hodiny. Přecezeným odvarem z cibule poté zalijte rostliny nebo postříkejte jejich listy.