Péče o domácí flóru není jednoduchá. Abyste se mohli těšit z krásně rostoucích zdravých exemplářů, je třeba je ochránit.
Česnek (česnek kuchyňský Allium sativum, též česnek setý z čeledi amarylkovité Amaryllidaceae) je přírodní antibiotikum, které příznivě působí jak na člověka, tak (věřte nebo ne) i na rostliny v květináčích. Nejrychlejší a nejjednodušší způsob aplikace tohoto přírodního pomocníka bude hotový za několik vteřin, a přitom je stejně účinný jako například odvar nebo postřik.
Jak použít česnek při ochraně rostlin
A co je třeba udělat? Stačí umístit do půdy pár stroužků česneku. Látky, které obsahuje, vám pomohou bojovat proti některým škůdcům a houbovým chorobám.
Biologicky účinné látky v česneku:
- Allicin,
- steroidní glykosidy,
- biotin (vitamín H),
- kyselina nikotinová (niacin alias vitamin B3),
- anthokyaniny
- lektiny,
- pektin,
- adenosin,
- vitaminy B1, B2, B6, C a E,
- prostaglandiny,
- fruktan
- a flavonoidy.
Česnek působí baktericidně a fungicidně, a zároveň brání výskytu mnoha škůdců, jako jsou mšice, třásněnky, puklice nebo molice. Také posiluje odolnost rostlin a používá se i k dezinfekci půdy. K tomuto účelu stačí přibližně každé dva měsíce použít vložit jeden rozpůlený stroužek do květináče s pokojovými rostlinami . Na zahradě je pak vhodné zasadit česnek mezi některé rostliny (například mezi jahody, ochrání je před plísní šedou).
Česnekový odvar pro rostliny
Pro okamžitý účinek je však lepší si vyrobit česnekový odvar. A jak na to? Vezměte si asi 75 g drceného česneku (asi 15 stroužků) a vše zalijte 10 litry horké vody. Nechte odstát přikryté asi půl hodiny. Poté rostliny hotovým neředěným roztokem stříkejte až do skanutí. Odvar z česneku lze použít preventivně, ale i při onemocnění rostlin nebo při jejich napadení škůdci.
Co byste ještě měli vědět
Užitečné jsou i čerstvé slupky, které vám v kuchyni zbyly po loupání česneku. Nevyhazujte je do koše, místo toho je raději zahrabejte poblíž rostlin. I když v sobě neobsahují tolik účinných látek jako stroužky, i tak dokážou rostliny perfektně ochránit. Podobně vám poslouží třeba i zbytky cibule. A nemusí to být jen cibule kuchyňská (Allium cepa), která patří do čeledi liliovitých. V zimě je také často k dostání jarní cibulka alias cibule sečka (Allium fistulosum).
A její zbytky lze použít rovněž. Z účinných látek lze v cibuli kromě allicinu najít i fytoncidy ničící škodlivé mikroby nebo křemík, draslík, síru a komplex dusíkatých látek. A zapomenout nesmíme ani na vitamíny C, D, E, B6, B12, železo, zinek, fosfor, hořčík, vápník, sodík, mě, jódu a mangan. Přítomnost sirnatých sloučenin dokáže skvěle odpuzovat mnohé škůdce a hmyz, amoniak a alkyl a methyl trisulfidy se pak chlubí silnými antibiotickými vlastnostmi.