Cuketa patří na zahradách k velmi často pěstovaným plodinám. Na podzim je však úrodu obvykle třeba rychle zpracovat.
Existuje mnoho návodů na zpracování cukety. Pokud ji však chcete uchovávat v naprosto čerstvém stavu, měli byste vyzkoušet jednoduše mražení. Můžete si vybrat ze tří způsobů, které vám pomohou uchovat úrodu cukety tak, aby neztratila nic z obsažených cenných látek ani chuti. Mimochodem cuketa je kultivarem rostliny Cucurbita Pepo z čeledi tykvovité (Cucurbitaceae), která pod sebou zahrnuje i patison, dýni olejnou apod.
Tři druhy zpracování pro různé použití
Pokud chcete cuketu používat na přípravu guláše nebo do polévky, nakrájejte ji jednoduše na kostičky nebo na menší kolečka. Cuketa připravená ke smažení vyžaduje trochu větší a hrubší kolečka. Vybírejte také jen plody bez semen. A konečně cuketa na lívance potřebuje trochu toho strouhání.
Cuketu je vždy lepší předem trochu nasolit a nechat ji pustit přebytečnou vodu (to nedělejte jen v případě, že z ní budete chtít péct sladké zákusky). Kolečka a kostky mrazte v jedné vrstvě na tácu a po 24 hodinách ji jednoduše shrňte do sáčku nebo do krabičky, abyste ušetřili místo. Nepřimrznou tak k sobě a zachovají si žádoucí texturu.
Jak zpracovat nadbytečnou cuketu
Cuketu lze díky její neutrální chuti zpracovat naslano i nasladko. Na slaný způsob je možno ji vařit, péct, zapékat i smažit, do sladkých receptů se používá zasyrova nastrouhaná nahrubo. Dá se s ní také zahustit omáčka nebo polévka prostým přidáním a rozvařením, případně rozmixováním.
Plněná cuketa s mletým masem
Ingredience:
- 2 mladé cukety asi 20 cm dlouhé
- 400 g mletého masa
- 2 cibule
- 4 stroužky česneku
- 1 vejce
- 1 lžička hořčice
- 1 lžíce hladké mouky
- koření dle chuti (kmín + pepř + majoránka nebo provensálská směs nebo adžika či jiná směs koření)
- sůl
- 100 g slaniny
- 1 lžička oleje
- 100 g sýra (eidam, gouda a podobně)
Cukety podélně rozřízněte a vydlabejte měkkou dužinu. Tu nasekejte a zatím odložte stranou. Vnitřek cukety mírně osolte. Slaninu a cibuli nakrájejte nadrobno. V pánvi rozpusťte polovinu slaniny, přidejte olej a osmažte polovinu cibule dozlatova, pak odstavte a nechte vychladnout. Do mísy vložte mleté maso, přidejte mouku, sůl, koření dle výběru, hořčici, prolisovaný česnek, vejce a zchladlou směs z pánve.
Dobře promíchejte. Hmotu rovnoměrně rozdělte do vydlabaných cuket. Na dno pekáčku dejte zbylou cibuli a slaninu, na ně vložte cukety a pečte v troubě vyhřáté nejprve na 100 °C asi 1 hodinu, až je maso udělané a cuketa měkká. Podlévat nemusíte, cukety pustí vodu. Pak zvyšte teplotu na 150 °C, cukety posypte strouhaným sýrem a ještě pečte, až sýr zrůžoví. Podávejte s vařenými brambory, bramborovou kaší nebo jen s pečivem.
Cuketový kotlík a jak na něj
Ingredience:
- 2 mladé cukety
- 150 g uzeniny
- 2 cibule
- 2 papriky
- 2 rajčata
- 2 stroužky česneku
- 1 lžíce másla
- 1 větvička tymiánu a několik lístků bazalky (nebo sušené bylinky)
- rajčatová passata nebo kečup dle chuti
- sůl
Cukety nakrájejte na větší kousky, rovněž tak papriky a rajčata, cibuli nadrobno, česnek na plátky, uzeninu na kostičky. Na másle osmažte postupně cibuli, uzeninu, česnek, přidejte papriky, cuketu a rajčata. Zalijte passatou nebo kečupem, osolte a vložte bylinky. Duste doměkka. Dochuťte a podávejte s pečivem.