Na podzim, když se ochladí, se hlodavci stahují do lidských obydlí. Zjistěte, jak se myší a potkanů v domě zbavit.
Na podzim, kdy venkovní teploty klesají k nule a leckdy ještě níže, je přirozené, že se řada venkovních tvorů začíná stahovat do prostor, kde je teplo – tedy do lidských obydlí. Protože však samozřejmě nejde o vítané hosty, měli byste je co nejrychleji opět vypudit. Použít k tomu lze i zcela humánní prostředky.
Máte doma krysy? Spíše ne
Lidí si často myslí, že je doma navštívily nejenom myši, ale také jejich větší příbuzné krysy. To je ovšem mylný předpoklad. Na území České republiky je totiž výskyt krysy obecné (Rattus rattus) velmi vzácný. V přírodě ji již téměř nenalezneme. Menší populace dnes žijí pouze v okolí Labe. Důvodem, proč se často mluví o krysách, je to, že bývají často zaměňovány s potkanem. Pokud se tedy doma setkáte s větším hlodavcem, jedná se zcela bezpečně o potkana obecného (Rattus norvegicus).
Hlodavce vyženou silné vůně
Existuje řada míst, kudy se mohou tito nepříjemní společníci do našich domácností dostat. Ovšem pokud tyto cesty zaštítíte proti jejich průniku například silně aromatickými bylinkami, mělo by to výskyt těchto škůdců značně omezit. A o jaké jde?
- oleandr,
- citron,
- levandule
- divizna,
- heřmánek,
- máta,
- sušené květy třezalky,
- zelené listy rajčat
- a vratič.
Jak vypudit myši z domu
Pokud už ovšem hlodavci ve vašem obydlí jsou, musíte použít trochu jiný kalibr. Použijte proto aroma:
- jalovcových větví,
- hřebíčku,
- kerblíku,
- levandule,
- pelyňku,
- cibule,
- česneku,
- majoránky,
- petržele,
- kopru,
- máty,
- eukalyptu,
- bazalky
- či aksamitníku.
Na parapetech nebo v okolí dveří můžete pěstovat také rýmovník (Plectranthus amboinicus), kterému se říká mexický eukalyptus nebo také jednoduše kubánské oregano. Ani jeho silnou vůni totiž tito nezvaní návštěvníci nijak zvlášť nemají rádi.
Pasti proti hlodavcům
Při výběru vhodné pasti byste si měli ze všeho nejdříve odpovědět na otázku, zda chcete myš nebo potkana chytit anebo rovnou zabít. Můžete totiž zvolit jak lapací pasti, v nichž je zvířeti okamžitě zlomena páteř (nebojte se, taková smrt je rychlá), ale i takové, které zvíře jednoduše chytí do uzavíratelného boxu.
Poté budete moci odchycené hlodavce někam vypustit. Existují ovšem i tzv. deratizační stanice, které se zaklapnou, až po nahromadění většího množství hlodavců. Ale pozor – jejich účelem rozhodně není chytit hlodavce živé, ve skutečnosti v nich chycené myši a potkani umírají.
Elektronické odstrašující prostředky
Existují také elektronická zařízení, která vydávají zvuky neslyšitelné pro člověka, které jsou ovšem velmi rušivé pro hlodavce. Opravdu kvalitní zařízení pak dokonce mění své frekvence tak, aby si na ně myši a potkani nemohli zvyknout. Ovšem v žádném případě je nemůžete použít, pokud doma chováte jako mazlíčky například myši nebo křečky. A vsadit lze i na nejrůznější zvukové a pachové odpuzovače.