Žehlička stejně jako každý jiný spotřebič potřebuje údržbu. A pokud se připeče něco na její žehlicí plochu, musíte zasáhnout okamžitě.
Spálená žehlička není právě jednoduše řešitelným problém. Při špatném postupu čištění totiž leckdy dojde k tomu, že se špína do jejího povrchu ještě více „zažere.“ A jak tomu předejít? Aplikujte osvědčené postupy od našich babiček. Vsadit můžete na jednoduché čištění Aspirinem nebo třeba na čištění žehličky octem a jedlou sodou.
Vyčištění žehličky octem a sodou
K ruce si můžete připravit dvě lžíce sody a jeden šálek octa. Obojí promíchejte a naneste na žehlicí plochu vaší žehličky. Nechte 20 minut působit a poté jen nečistoty otřete běžnou textilií. Nikdy však toto řešení nepoužívejte na teflonové povrchy, které by se mohly poškodit.
Aspirin na připečenou žehličku
Dalšího šikovného pomocníka najdete v lékárničce – je jím docela obyčejný Aspirin. Žehličku stačí rozehřát, a poté po připečených nečistotách opatrně přejíždět tabletou Aspirinu do té doby, dokud se celá nerozpustí. Nečistoty pak už jen zbývá odstranit papírovým ubrouskem.
Tipy pro jednoduché žehlení prádla
Žehlení si výrazně usnadníte již při praní, a to dodržováním doporučení na štítcích jednotlivých kousků. Zde je uvedena teplota a intenzita praní a někdy i ždímání. Prádlo se tak nadměrně nepomačká a případně nezdeformuje. Používejte aviváž, prádlo se změkčí, méně se mačká, a snáze se žehlí. Pokud se chcete chovat ekologicky, použijte místo aviváže malé množství octa, ale ten bohužel nevoní.
Při věšení prádlo důkladně srovnejte, aby lícovaly švy a každý kousek měl svůj tvar. Utěrky a podobné prádlo co nejlépe vypněte, nenechávejte zkroucené okraje. Trička, halenky, košile a podobně věšte rovnou na ramínko. Na jemné kousky prádla nepoužívejte kolíčky, ale raději je jen přes šňůru nebo tyč přehoďte. I tady je však srovnejte po švech, spousta materiálů se při správném pověšení ani žehlit nemusí.
Nenechávejte nic na poslední chvíli
Žehlete průběžně, pokud usušené sebelépe pověšené prádlo hodíte do koše a necháte ho tam déle ležet, bude rozmačkané a přiděláte si práci. Zvláště lněné a bavlněné materiály se lépe žehlí nakropené. Prádlo kropte teplou vodou, bude se rovnoměrněji a rychleji vsakovat. Pokud používáte sušičku, prádlo hned ještě teplé vyndejte a rozložte, aby vychladlo. Dobrá sušička prádlo příliš nepomačká, chcete-li je žehlit, zvolte program na žehlení, prádlo bude vlhké a žehlení půjde jedna báseň.
Tuto činnost si načasujte, abyste měli při dokončení programu sušení čas na žehlení. Před žehlením si prádlo rozdělte podle druhu materiálu, každý vyžaduje jinou teplotu žehlení. Vyhnete se tak pokažení prádla přežehlením příliš teplou žehličkou, nebo čekání, až žehlička vychladne na nižší teplotu. Nejste-li si jisti, na jakou teplotu nový kousek žehlit, vyzkoušejte to na malé části z rubu, například na švu nebo záložce.