Spíž plná potravinových molů rozzuří každého: S nepříjemným hmyzem zatočí klasická zlatá rada, která si poradí i s tou největší kolonií

Potravinoví moli jsou v domácnosti vážným problémem. Dokážou velmi rychleji znehodnotit zásoby potravin, zbavte se jich.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Mol není v domácnostech právě vítaným hostem. Dospělí jedinci jsou drobní motýlci velcí asi 12 mm, světle hnědí, konce křídel mají tmavé. Larvy před zakuklením jsou zhruba stejně velké, bílé s tmavou hlavou. V jídle tvoří pavučinky, a po okrajích například sáčku jsou viditelné kukly, případně jsou v sáčcích dírky. Takže pokud vás nevyděsí motýlek vylétající ze skříně, v potravinách je poznáte okamžitě.

Odkud se berou moli

Potravinové moly neboli zavíječe moučné (Ephestia kuehniella) si nejčastěji přinesete s potravinami z obchodu. Mohou ale také přiletět oknem nebo se nastěhovat od sousedů například větrací šachtou. A pokud sousedi tento problém neřeší, budete čelit invazi opakovaně. Proto je lepší nedat jim příležitost se usadit.

Kde žijí moli v domácnosti

Už podle jejich názvu je zřejmé, že se tito škůdci živí moukou, kde je také nejčastěji najdete. Nepohrdnou ale i jinými příbuznými potravinami, jako je rýže či luštěniny. Navíc se mouka vyskytuje v mnoha dalších výrobcích, takže mohou být opravdu v čemkoli. Když se rozmnoží, najdete je v bylinkách, čajích, ořeších, čokoládě i v bujónových kostkách.

Jak se molů rychle zbavit

Nejprve vyřešte akutní problém. Prohlédněte všechny potraviny (opravdu všechny a důkladně). Otevřené sáčky vyhoďte bez milosti, i když vypadají normálně, mohou už v nich být nakladená vajíčka a za pár dní byste mohli začít nanovo. Uzavřené potraviny, které nejeví známky napadení, přesypte nebo vložte do uzavíratelných nádob. Moli se do nich nedostanou a pokud by byly zásoby přece jen napadené, nedostanou se ven.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud máte velké zásoby například mouky, která vypadá neporušeně, můžete ji pro jistotu vysypat na plech a zahřát na 60 °C, rovněž tak luštěniny nebo rýži. Případná vajíčka se tak zničí. Všechna místa ve spíži a v kuchyni, kde máte uložené potraviny, důkladně vysajte a vymyjte octem. Molům stačí i malé zbytky potravin.

Další důležité kroky pro likvidaci molů

Vysajte také za skříněmi a regály a všechny méně přístupné plochy. Sáček z vysavače pak ihned vyhoďte a rovněž tak vysypte a vymyjte odpadkový koš, kam jste vyhodili napadené potraviny. Jedině tak budete mít jistotu, že nikde nezůstane žádné zapomenuté vajíčko nebo larva.

Preventivní opatření

Nyní, když máte čistý byt a moli v něm nejsou, se postarejte o to, aby to tak zůstalo. Pro kontrolu můžete rozvěsit molí lapače, což jsou žluté kousky papíru napuštěné feromony. Ty přilákají samečky a populace se nemůže rozmnožovat. V praxi to funguje opravdu spíše jako kontrola, jestli se moli v domácnosti nevyskytují.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Při velkém rozmnožení se nikdy nechytí všichni samečci a molů se tímto způsobem tedy nezbavíte. Nevytvářejte si velké zásoby, potraviny dávejte rovnou do uzavíratelných nádob a pravidelně je kontrolujte.

Místa skladování potravin udržujte v čistotě

Pro ještě větší jistotu můžete umístit mezi nádoby bobkový list, levanduli, nebo citrusovou kůru. Všechny odpuzovače je nutno vyměňovat, jakmile ztratí vůni. Mezi potraviny zabalené v papírových obalech je ale nedávejte, přejaly by jejich aroma. Můžete také použít průmyslově vyráběné odpuzovače nebo prostředky na hubení, ale pozor, aby se nedostaly do přímého styku s potravinami.

Jak proti potravinovým molům bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články