Co se shrabaným listím: Vhození do popelnice není dobrý nápad, za pálení zase hrozí pokuta. Co ho zkusit proměnit na hnojivo nebo mulč?

Pokud si také kladete otázku, co si na podzim počít se shrabanou posekanou trávou a listím, tak se naučte jednoduchý způsob kompostování.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Na podzim zůstává na většině zahrad množství rostlinného odpadu, který se mnohdy pálí nebo vyváží na jiný pozemek (například nelegálně do lesa). Pokud by se totiž vše hodilo na kompost, nemuselo by to dopadnout dobře, a to kvůli nevyváženému poměru dusíku a uhlíku. Kompostování v plastových pytlích však tato negativa odstraní a na jaře získáte směs plnou výživných látek.

Jak kompostovat listí v pytlích

Tento způsob se hodí i v případě, že po ruce nemáte místo pro vytvoření klasického kompostu. Plastové pytle můžete postavit kamkoliv, aniž by vás obtěžovaly zápachem nebo nepříjemnou estetikou (i tak je však většina lidí odnese do méně frekventované části zahrady. Pytle stačí naplnit listím a posečenou trávou tak, aby šly dobře zavázat.

Nakonec do nich ještě udělejte několik otvorů kvůli přístupu kyslíku a listí uvnitř jemně zalijte. Nyní už vám zbývá jen čekat do jara. Nezapomeňte také pytle každý měsíc otočit, tím zajistíte, že se bude materiál uvnitř rozkládat rovnoměrně. Na jaře stačí jen zkompostované listí a trávu zapracovat do záhonů nebo použít jako mulč.

Použití v klasickém kompostu

Posečenou trávu a listí můžete také vložit do přírodního kompostu. Získáte tak přísun výživného a pro rostliny bezpečného hnojiva. Má to však svá pravidla – vrstvy trávy je potřeba prokládat jinými přísadami, například malými odřezky dřeva a větvemi. A aby kompost rychleji vyzrál, je potřeba jej občas promíchat.

iZdroj fotografie: Pxfuel
Zdroj fotografie: Pxfuel

Stejně tak však tento materiál můžete použít i jako mulč. Předtím však musíte trávu i listí dobře vysušit. Rozprostření tohoto mulče na záhonech dokáže velmi účinně půdu během zimy chránit před vysycháním. Jedním dechem také brání rozvoji plevelů a pomáhá zadržovat vodu nezbytnou pro růst.

Usušenou trávu svažte do snopů

S pomocí trávy můžete také ochránit kořeny choulostivějších rostlin před mrazem. Pokud je tráva příliš krátká a nedokážete z ní vytvořit dostatečně dlouhé snopky, můžete příslušné části rostliny nejprve zakrýt listím a na ně položit pevnou vrstvu suché trávy. Efekt bude zcela totožný.

Přírodní lék na choroby rostlin

A ze zdravého spadaného listí a trávy si můžete vyrobit i velmi dobrý prostředek, který účinně ochrání ovocné stromy a keře před houbovými chorobami. Budete na to potřebovat jen větší zahradnický kotlík. Do něj nasypte trávu nebo listí a zalijte ho vodou tak, aby bylo zcela ponořené. Poté vše vařte 30 minut. Po vychladnutí odvar nařeďte vodou v poměru 3:1 s vodou a použijte jako postřik na ovocné stromy. Z preventivních důvodů léčbu opakujte přibližně každé dva týdny až do mrazů.

V kompostu lze využít i nespotřebovatelné zbytky z kuchyně apod.

Jak zpracováváte spadané listí a trávu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články