Podzim – nejlepší období pro krmení a opravu trávníku. Při správném postupu budou na jaře všichni sousedé závidět

Pokud nevíte, jak by měla vypadat ta správné péče o trávník na podzim, dobře si ho prohlédněte. Sám vám prozradí, co potřebuje.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Podzimní péče o trávník je velmi důležitá. Zjistěte, jaké práce by se měly dělat na trávníku na podzim, aby získal do jara opravdu perfektní kondici. Budete překvapeni tím, kolik je ještě v tomto čase třeba udělat práce.

Svůj trávník dobře vyživte

Aby trávník přežil zimu v dobrém stavu, pak musíte na podzim provést několik důležitých udržovacích ošetření. Důležitým a často opomíjeným postupem je v tomto ohledu především podzimní hnojení trávníku. A jaký je jeho účel? Mělo by před zimou především posílit kořenový systém trávy a podpořit transport živin z listů do místa, ze kterého na jaře vyrostou mladé kořínky a výhonky trav. K ruce je třeba si vzít výhradně podzimní hnojiva, která se vyznačují malým množství dusíku.

Ovšem naopak nabídnou velké množství fosforu a draslíku. A proč jsou důležité právě tyto látky? Úkolem fosforu je stimulovat růst kořenového systému, ale kromě toho také ovlivňuje i životní pochody uvnitř rostliny. Právě díky němu se váš trávník lépe adaptuje na zimu. Při růstu rostlin pak fosfor především podporuje tvorbu květů a je nezbytný pro správné fungování fotosyntézy.

Trávník vyživte také draslíkem

Draslík je rovněž velmi důležitou součástí podzimního hnojení trav. Skvěle totiž zvyšuje odolnost vůči stresovým podmínkám, a to včetně nízkých teplot. Kromě toho se také účastní transportu vody v rostlině. A proč se nepoužívá dusík? Ten totiž stimuluje růst listů a jeho aplikace na podzim způsobí, že mladé výhony, které ještě nestihly vyzrát, velmi pravděpodobně zmrznou. To bude mít také za následek výskyt chorob, zejména plísně sněžné.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Prevence plísně sněžné na trávníku

V nejhorším případě může špatné hnojení trávníku způsobit i jeho odumření. Velmi nebezpečná je právě zmíněná sněžná plíseň. A co to vlastně je? Nejde o nějaký všeobecný název, ale o houbové onemocnění způsobené houbou Fusarium nivale (syn. Microdochium nivale). Její likvidace jen velmi obtížná, proto je vždy lepší jejímu výskytu předcházet.

Krom toho, že tato plíseň působí velmi neesteticky a narušuje jednotvárný vzhled trávníků, se podílí také na jeho celkovém poškození a znehodnocení. Tenká pavučina této plísně, jež trávník pokrývá, totiž zasahuje až k celému kořenovému systému jednotlivých stébel a ty důsledkem toho uhnívají a na trávníku tak vznikají holá místa.

iZdroj fotografie: Pexels

Trávník nezapomeňte také dosít

Velmi důležitá je na podzim také prevence proti sněžné plísni v podobně skutečně kvalitního travního osiva, které zárodky plísně neobsahuje. Další možností je poté pravidelná a pečlivá péče o trávník. A to zejména v období před zimou, kdy je potřebné zvýšit jeho odolnost vůči nejrůznějším nemocem. Do této prevence se řadí posečení a provzdušnění trávníku a také shrabání a odstranění napadaného listí či jiných odumřelých částí. Dopřát mu můžete také draslík, který jej posílí.

Když se péče nedaří

Pokud máte na zahradě místo, kde vám trávník neroste, vysázejte na podzim místo něj rostliny, které jeho roli hravě zastanou. Skvěle se hodí například mochnička (Waldsteinia), kopytník evropský (Asarum europaeum), škornice (Epimedium), mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum) nebo barvínek menší (Vinca minor). Na sušších místech pak ochotně poroste i skalník (Cotoneaster).

Nedovolte, aby vám v trávníku rostl plevel a naučte se ho vyhubit efektivním a ekologickým způsobem

Jaká je vaše zkušenost se sněžnou plísní a podzimní péčí o trávník?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články