Pokud si nejste jistí, jak správně čistit rychlovarnou konvici, aby byla vždy perfektní, inspirujte se radami našich babiček.
Pokud si nepamatujete, kdy jste naposled odvápňovali svou rychlovarnou konvici, pak byste měli zpozornět. Pokud o ni totiž pravidelně nepečujete, projeví se to na kvalitě připravovaných nápojů i na tom, kolik energie na ohřívání vody tento spotřebič spotřebuje.
K odvápnění pomůže bílý ocet
Pro začátek je třeba začít odstraněním usazeného vodního kamene. Do konvice nalijte šálek bílého octa a doplňte ho vodou do poloviny objemu. Konvici zapněte a po uvaření vody vše vylijte. Tento postup zopakujte alespoň třikrát. Poté konvici důkladně vyprázdněte a vypláchněte. Poté ji naplňte až po rysku MAX čerstvou vodou a vodu opět uvařte, abyste odstranili veškeré stopy octa nebo odvápňovacího roztoku. Nakonec uvařte vodu jako obvykle.
Jak očistit konvici zvenčí
Nejlépe se čistí konvice z nerezové oceli. Navzdory tomu, jak rychle se povrch takovéto konvice obvykle poničí, se nerezová ocel překvapivě snadno čistí. Většinou bohatě postačí její otření čističem a hadříkem z mikrovlákna vyrobeným speciálně pro tento povrch. Určitě nesahejte po tekutém písku nebo jiných produktech a místo toho vyberte speciálně ty na nerez. A proč? Čisticí prostředky na spotřebiče z nerezové oceli jsou totiž jednoduše navrženy tak, aby rozpouštěly mastnotu bez poškrábání.
Mnohdy také na povrchu zanechají ochranný povlak, který pomáhá zamezit například otiskům prstů nebo usazování nečistot. Utěrky z mikrovlákna pak zachycují nečistoty a mastnotu mnohem lépe než obyčejné utěrky nebo houbičky. Na běžné plastové konvice je možné použít například prostředek na mytí nádobí. I tady se však vyplatí sáhnout po textiliích z mikrovlákna.
Co byste měli vědět
Při čištění rychlovarné konvice se vyhněte abrazivním čisticím prostředkům, bělidlům a čpavku, aby nedošlo k poškození povrchové úpravy spotřebiče. Lesklé povrchy také nikdy neotírejte ve více směrech nebo rovně. Volte raději kruhové leštící pohyby, abyste zabránili vzniku šmouh.
Snažte se, aby vaše spotřebiče po čištění neosychaly na vzduchu a místo toho jim věnujte ještě minutku péče a vysušte je ručně. Opět tak předejdete mnoha problémům. Na případně leštění si pak vezměte utěrkou z mikrovlákna minimalizuje šmouhy a skvrny a obnovuje lesk.
Jak na otisky prstů
Pokud vás trápí otisky prstů, pak vsaďte nejlépe na minerální olej. Na povrch spotřebiče naneste tenkou vrstvu a velmi dobře vyleštěte, abyste zabránili vzniku šmouh. Rozhodně se však držte dál od olejů určených pro přípravu jídla, včetně slunečnicového a olivového oleje, protože mohou přímo na spotřebičích žluknout. A takovou vrstvu poté ze své konvice jen velmi ztěžka dostanete.
Velmi dobrým pomocníkem může být také ocet, ovšem dejte si pozor na jeho žíravost. Pokud si nejste jistí, pak se podívejte do návodu nebo navštivte webové stránky výrobce vašeho spotřebiče, kde jistě najdete pokyny k čištění pěkně jasně a přehledně. V případě pochybností také můžete zvolenou metodu čištění otestovat na malém skrytém kousku vašeho spotřebiče.