Pokud vám vana odtéká jen špatně, měli byste se zaměřit na vyčištění jejího odpadu. Lze to zvládnout jen s domácími ingrediencemi.
Hloubkové čištění odtoku vany není od věci. Jedná se o místo, které bývá opravdu velmi málo čištěné, a právě pravidelná péče o něj může zabránit poškození vany. Rozhodně tedy nečekejte na to, až se odpad ucpe, ale zakročte dříve. Uvidíte, že se vám to vyplatí.
Jak na ucpaný odpad u vany
Přemýšlíte někdy o vyčištění odpadu u vany či sprchového koutu předem? Nebo jej čistíte až ve chvíli, kdy stojíte ve stojaté vodě, která ne a ne odtéct? Druhá možnost je samozřejmě špatně, protože takto ucpané potrubí už obvykle nelze vyčistit jinak, než agresivními prostředky z obchodu, které mohou poškodit potrubí. Pokud stojíte ve vodě, která neodtéká, pak je bohužel na běžné čištění pozdě.
Proto bude nejlepší, když oddělíte kryt vany či sprchového koutu a odšroubujete sifon, který je třeba důkladně vyčistit. Pod potrubí byste měli umístit kýbl nebo látku, která tekutinu vsákne. Abyste tomuto ucpání předešli, měli byste si pořídit sítko, jež umístíte na odtok. Jedině tak zachytíte veškeré vlasy, které jsou nejčastějším důvodem ucpání. A jak tomuto stavu předejít?
Vyčistěte dopad octem a jedlou sodou
Směs octa a jedlé sody se pro hloubkové čištění dřezu a odpadu hodí naprosto skvěle. Odstraní totiž v odpadu všechny usazené nečistoty, pohltí zápach a koupelnu provoní svěžestí a novotou. Aby však fungovala opravdu bezchybně, musíte vsadit na ten správný poměr surovin. A jak by měl vypadat? Jednoduše si připravte roztok octa s jedlou sodou, a to asi v poměru 2:1.
Stačí, když obě suroviny naměříte od oka – například lžícemi na polévku. Poměry opravdu nemusí být úplně přesně. Následně hotový roztok nalijte do odtoku ve vaně. Snažte se co nejméně potřísnit okolí, abyste se vyhnuli vzniku nevzhledných skvrn. Nakonec nechte sodu a ocet a nechte zhruba 15 minut působit. Vše zalijte vroucí vodou, propláchněte a máte hotovo.
Jak vanu vybělit domácími prostředky
Pokud není vaše vana dostatečně bílá, vyzkoušejte na ni tyto prostředky:
- 2 litry vody
- 100 ml obyčejného peroxidu vodíku
- 60 ml amoniaku
Jednoduše je naneste na její povrch a nechte chvíli působit. Poté vše opláchněte a osušte. Použít lze také univerzální čistící prostředek ze sody. Ani jeho příprava není nijak složitá. Do vhodné nádoby s rozprašovačem dejte 1,25 dl tekutého mýdla, 1,25 dl vody, 2 lžíce octa a 360 gramů jedlé sody. Ocet může použít jakýkoliv a stejně tak mýdlo. Nakonec všechny ingredience promíchejte a použijte jako čistič.
Nezapomeňte ani na filtr v myčce
Myčka na nádobí je jistě unikátní, ale je také potřeba se o ni starat, jinak hrozí přemnožení bakterií, zápach a možné zdravotní potíže. Jednou měsíčně byste měli vyčistit filtr, který je umístěn pod roštem. Některé myčky mají dvě odnímatelné části, to je válcovitý filtr, rošt, a ještě jeden filtr. Veškeré oddělejte a vyčistěte. K čištění můžete použít starý zubní kartáček a horkou vodu. Pokud voda nestačí, pak sáhněte po saponátu.