Rostliny lze hnojit (zalévat) velmi slabým vodním roztokem mléka. A platí to i pro orchideje, kterým velmi svědčí.
Orchideje rodu Phalaenopsis alias můrovce jsou u nás velmi populární. A není divu, pyšní se totiž velkými, sytě barevnými květy (k dostání jsou například bílé, krémové, oranžové, fialové, purpurové, vínové, růžové nebo žluté). Ovšem v domácnosti lze pěstovat i orchideje, jako je například katleja Dowova (Cattleya dowiana) z Kostariky, člunatec (Cymbidium) či stromobytec (Dendrobium).
Jak hnojit orchideje mlékem
K tomu, aby dobře prosperovaly, potřebují ty správné podmínky. A pomoci jim v tom může právě hnojení. Pokud nechcete utrácet za drahé prostředky z obchodů, vyzkoušejte docela obyčejné mléko. Jako hnojivo se hodí skvěle. Obsahuje totiž průměrně: 87,3 % vody a 12,7 % sušiny. V sušině pak najdeme průměrně:
- 3,9 % mléčného tuku,
- 3,4 % bílkovin,
- 4,7 % mléčného cukru
- a 0,7 % ostatních anorganických a organických látek.
Co si představit pod posledním bodem? Jde především o vitamíny A, D, E, K a také vitamíny skupiny B (B1 a B12). U minerálních látek je pak výběr ještě bohatší. Přítomen je mimo jiné vápník, hořčík, chlor, železo, jód, sodík, draslík a fosfor. Aby orchidej všechny dostupné látky využila, je třeba ji hnojit správně. V první řadě ji zalévejte pouze ředěným mlékem, přičemž koncentrace vodného roztoku mléka by měla být cca 5 až 10% (50 až 100 ml mléka na 1 litr vody).
Proč ředit mléko vodou
A proč je tomu tak? Mléko je hustá tekutina, která obsahuje mimo jiné velké množství tuku (hlavně nasycených mastných kyselin), což může mít ve vysokých koncentracích škodlivý vliv na správnou cirkulaci vody a vzduchu v substrátu. Mléko se navíc snadno a rychle kazí, což může mít také negativní dopad na kořenový systém rostlin. Malé množství mléka ve vodě však tyto obtíže nezpůsobuje.
Jak často hnojit orchideje mlékem
Mléko by se nemělo používat častěji než každé 2 až 3 týdny. Bohatě však postačí, když s ním budete své orchideje zalévat jednou za měsíc. Příliš časté používání mléka může způsobit vznik plísní v substrátu.
Mléko proti škůdcům
Někdy se mléko doporučuje ve formě postřiku i jako účinný prostředek proti rozvoji chorob a škůdců. Bohužel dokáže infekci pouze zmírnit, ale neřeší ji úplně. Pokud hledáte přírodní ochranu pro své orchideje, pak vsaďte na výtažky z těchto rostlin:
- jírovec maďal alias koňský kaštan (Aesculus hippocastanum)
- břečťan popínavý (Hedera helix)
- reveň kadeřavá (Rheum rhabarbarum)
- kapradina hasivka orličí (Pteridium aquilinum)
- heřmánek pravý (Matricaria chamomilla, synonymum Matricaria recutita)
- vratič obecný (Tanacetum vulgare)
- kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) a kopřiva žahavka (Urtica urens)
- odvary z česneku nebo cibule
Proti hnilobě pak pomůže pravá cejlonská skořice (Cinnamomum verum) nebo rovněž její mnohem levnější příbuzná čínská skořice (Cinnamomum cassia) alias kassie.
Které rostliny mlékem nezalévat
To hnojení není vhodné pro acidofilní rostliny a také pro aloe, pokojové zvonky, palmy, kapradiny, tchynin jazyk a fíkovníky. U nich je vždy vhodnější vsadit na běžná hnojiva z obchodů, která jim dozajista neublíží.