Řadu květin, které máte rádi na zahradě, můžete ještě teď nastříhat a umístit do vázy. Aby však dlouho vydržely, potřebují pomoc.
Kytice živých květin jsou při dekoraci našich domů a bytů opravdu velmi oblíbené. Pokud ovšem začnou vadnout, není třeba se s jejich nevšední krásou ihned loučit. Naopak – stále ještě existují kroky, které můžete podniknout, abyste své květiny ve váze oživili. Někdy pomohou prodloužit jejich životnost o 24 až 72 hodin, ovšem leckdy se můžete efekt použitých triků protáhnout i na více než týden.
1. Začnete očistou vaší vázy
Jakmile začnou vaše květiny vadnout, pak pečlivě odstraňte bakterie, které se již začaly ve vodě množit, a jak to udělat? Vyjměte květiny z vázy a tu poté opravdu důkladně umyjte, abyste zničili všechny bakterie, které mohly do vody zanést hnijící listy a stonky květin i přes veškerá opatření, která jste předtím v tomto směru podnikli (například odstranění spodních listů apod.).
K čištění vázy však nepoužívejte pouze čistou vodu. Mnohem účinnější bude čisticí směs, která obsahuje 1 díl bělidla a 9 dílů vody. Dobře vnitřek vázy vydrhněte třeba štětkou a poté vázu důkladně opláchněte čistou vodou.
2. Připravte vhodné prostředí pro květiny
Následně naplňte vázu čerstvou teplou vodou (snažte se, aby měla přibližně pokojovou teplotu) a přidejte do ní asi 3 rovné lžičky cukru a několik kapek bělidla. Vše jemně promíchejte – jde o množství určené přibližně pro dva litry vody. Přidání několika kapek bělidla (můžete klidně použít jakýkoliv chlorový prostředek) zničí všechny bakterie, které by se mohly ve váze rozmnožit kvůli cukru.
3. Vyberte správný úhel řezu
Než vložíte květiny do vázy, seřízněte jim stonky. Dělejte to pouze ostrým nožem nebo nůžkami, jinak byste stonky spíše drtili, a ty by následně nemohly dobře nasát vodu. Během této procedury odstraňte asi centimetr stonku a řez veďte šikmo přibližně pod úhlem 45 stupňů. Tím se odkryje větší část cévního systému vašich květin.
To má hned dva efekty – rostlin se dostanou rychleji k více živinám a stonky nebudou „sedět rovně na dně vázy,“ díky čemuž se zlepší jejich příjem vody a nebudou tak náchylně k brzké hnilobě. Je také velmi důležité, aby byla použitá čepel vždy čistá (opět je ve hře přenos bakterií), takže ji předtím, než začnete, otřete lihem nebo alespoň opláchněte opravdu horkou vodou.
4. Pozor na to, kam vázu dáváte
Květinám vyberte ideální místo – ideálně mimo přímé sluneční světlo a mimo průvan. Přes noc pak můžete uložit své aranžmá v lednici, čímž také efektivně prodloužíte jeho životnost. Pokud tak ovšem učiníte, nikdy nedávejte vázu přímo před nebo pod chladicí otvory uvnitř chladničky. Během chladnějšího počasí vám stejnou službu udělá „vystrčení“ kytice na balkon nebo na okenní parapet. Ale pozor – v žádném případě nesmí mrznout.
5. Na růže použijte sůl
Ne všem květinám však svědčí použití cukru. Pokud začaly vadnout hlavičky vašim růžím, pak sáhněte raději po soli. Jedna lžička do vázy stačí a jejich trvanlivost tak prodloužíte několikanásobně.