Vápno je dávno za zenitem, neštěkne po něm ani pes. Zkušení zahradníci teď bělí stromy mnohem lepším pomocníkem

Bělení stromů patří k velmi oblíbeným praktikám českých zahrádkářů. Ovšem v zahraničí se už do této techniky ustupuje.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bělení stromů patří v Čechách stále ještě mezi velmi oblíbené techniky. Stromy jsou úžasně přizpůsobivé a silné a pokud je pěstujeme na zahradě, poskytují ochranu nám i řadě dalších druhů. Ovšem zejména ty mladé stromy potřebují čas na to, aby zesílily a odolaly všem nástrahám počasí. Proto je důležité, aby přežily prvních několik let. K tomu jim musíte trochu pomoci.

Proč se vlastně bělí stromy

Oblíbené natírání stromů vápnem je starodávná metoda určená k jejich ochraně. Slouží k utěsnění kmenů, což může pomoci ochránit stromy před různými poškozeními. S pomocí vápna lze totiž minimalizovat poškození hmyzem, spáleniny od zimního sluníčka i popraskanou a poškozenou kůru, kterou způsobuje prudké střídání denních a nočních teplot (které vede k namrzání a tání vody ve škvírách kůry).

Čím natírat stromy

Za vhodný materiál k tomuto účelu se stále ještě považuje latexová barva na vodní bázi. Tu je třeba zředit v poměru 3,5 litru latexu a čtyři až pět litrů vody. Výsledkem musí být hmota, která půjde snadno nanášet štětcem, vodu se do latexu tedy vyplácí vmíchávat postupně. Nikdy k tomuto účelu naopak nepoužívejte nátěr na olejové bázi, který stromu nedovolí dýchat a jeho zdravotní stav spíš zhorší.

Čím teď všichni zahradníci bělí stromy iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud na vaší zahradě představují problém také nejrůznější hlodavci, jako jsou králíci, kteří okusují vaše mladé stromky, přidejte do bílé barvy také speciální repelent, abyste zabránili poškození stromků ohryzem. Ten seženete v každém lepším obchodě s kutilskými potřebami nebo v hobbymarketu. A nestojí ani příliš moc.

Lze použít běžnou barvu do interiéru?

Lidé se však mnohdy snaží ušetřit a berou si k ruce v zásadě jakoukoliv barvu, kterou právě najdou. Není to v zásadě špatně, pokud to však chcete praktikovat také, mějte na paměti, že některé druhy barev mohou obsahovat přísady, které mohou být pro rostliny jedovaté a tím pádem i škodlivé. Proto si jejich přítomnost předem zkontrolujte. Kromě bílé můžete na natírání stromů také použít jakoukoli jinou světlou barvu. Dosáhnete přitom zcela stejných výsledků.

Čím nahradit nátěr stromů

V dnešní době však nátěry stromů ustupují do pozadí. Proti škůdcům se totiž používají účinné postřiky a jediným problémem tedy zůstává vliv slunečních paprsků na kůru a kmen stromku. To však lze eliminovat jiným velmi jednoduchým způsobem. Stačí si jako hack pořídit bílou fólii z perforovaného materiálu.

Čím teď všichni zahradníci bělí stromy iZdroj fotografie: Depositphotos

Ta umožní ke kmenu dostatečný přístup vzduchu, a zároveň se postará i o odražení nežádoucích slunečních paprsků. Její aplikace na kmen se navíc pohybuje v řádu vteřin a stejně snadno se na jaře dá i odstranit. Stromky rovněž ochrání i před poškozením hlodavci a při správném uskladnění ji můžete používat i řadu let.

Jak se stavíte k bílému nátěru stromků vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články