Osvědčené hnojivo pro lopatkovec si připravíte za pouhou minutu. A dodá vitalitu i rostlinám, které dlouho vytrvale odmítají kvést.
Milovníci rostlin, kteří pěstují krásné lopatkovce, se často setkávají se situací, kdy rostlinám začnou hnít listy a kořeny. K této situaci se samozřejmě váže i absence kvetení. Vše však lze vyřešit jednoduchým hnojivem, které dodá rostlinám vitalitu a ponoukne je ke květu.
Hnojení pokojových rostlin rýží
Pro hnojení lopatkovce (Spathiphyllum) není třeba kupovat žádné drahé preparáty. Naopak, skvěle si vystačí i s tím, co najdete doma ve spíži. A co si vzít k ruce?
- 1 hrnek rýže
- 2 litry vody
Rýži zalijte vodou a nechte přes noc odstát. Poté směs rozmixujte v mixéru a přeceďte. Použít můžete i rýži již uvařenou, pokud vám zbyla například od oběda, nesmí však být osolená (přítomnost nejrůznějšího koření nebo naopak bylinek nevadí). Jakmile to dokončíte, budete mít v ruce už hotové hnojivo, které stačí použít k zálivce lopatkovce. Hnojte ho dvakrát týdně po dobu 1 až 3 měsíců a uvidíte, že se brzy vzpamatuje a objeví se na něm květy.
Proč pěstovat lopatkovec
Při správné péči dokáže potěšit svými květy. Ovšem málokdo zná i jeho další funkci. Dokáže totiž čistit vzduch od mnoha nebezpečných látek. Patří mezi ně například:
- benzen,
- formaldehyd,
- xylen,
- amoniak,
- toluen
- a trichlorethylen.
Šlechtěné kultivary potřebují lepší výživu
Výše uvedený recept však plně pokryjí pouze potřeby „běžných!“ lopatkovců, které jsou k vidění snad v každém květinářství a stojí obvykle maximálně 200 až 300 Kč podle velikosti. Pokud jste investovali do dražší rostliny nebo jste nějakou takovou dostali jako dárek, pak se musíte postarat i o její lepší výživu. Mezi kultivary náročné na výživu patří například:
- Spathiphyllum ‚Silver Cupido‘ (hybrid)
- Spathiphyllum ‚Sweet Paco‘ (hybrid)
- Spathiphyllum floribundum ‚Chopin‘
- Spathiphyllum wallisii ‚Domino‘
- Spathiphyllum wallisii ‚Gemini‘ nebo ‚Variegata‘
- Spathiphyllum wallisii ‚Sensation‘
- Spathiphyllum ‚Pearl Cupido‘ (hybrid)
A co jim tedy dopřát? Nejlépe cukr a bobkový list. Hnojivo připravíte snadno: do mixéru nalijte 1 l vody, přidejte 1 lžičku cukru, a nakonec také 5 malých bobkových listů. Vše rozmixujte dohladka a nechte 2 až 3 hodiny vylouhovat. Nakonec přeceďte a použijte jako zálivku jednou za měsíc.