Zimní ochrana zahrady patří mezi velmi důležité úkony, které je třeba do příchodu mrazů zvládnout. Je však třeba ji provést správně.
Ještě před tím, než napadne sníh a udeří hluboké mrazy, je třeba zahradu ochránit před negativním dopadem těchto jevů. Bohužel ne vždy jí prospějete tak, jak byste si nejspíše představovali. Mnohdy stačí použít nesprávné materiály a můžete své záhony zcela zničit a na jaře vám pak nezbude nic jiného, než založit celou zahradu znovu. A co tedy před příchodem zimy určitě nedělat?
Pozor na jutové pytle
Jutovina je při zakrývání rostlin velmi oblíbená. Ne vždy je však brána z ideálního zdroje. Řada zahrádkářů se snaží ušetřit a používá k ochraně rostlin pytle původně určené k transportu zeleniny nebo ovoce. Ovšem v nich se mohou ukrývat nejrůznější houbové choroby, které se mohou následně přenést i na okrasnou zahradu. Pokud tedy chcete pytle recyklovat, pak je předtím dobře vyperte nebo dezinfikujte.
Dřevěný popel jako mulč
Pro ochranu rostlin se také často používá popel, který má zeminu v jejich okolí zároveň i vyživit. To je samozřejmě pravda, protože obsahuje řadu cenných látek. Jde například o fosfor, mangan, hořčík, vápník, železo, draslík a důležité stopové prvky. Ovšem rozhodně nejde o univerzální hnojivo. Rostlinám, které milují kyselou půdu, byste totiž kvůli jeho zásaditosti ublížili.
A o jaké druhy jde? Jejich výčet je poměrně dlouhý:
- hortenzie stromkovitá (Hydrangea arborescens)
- konvalinka vonná (Convallaria majalis)
- rododendron (Rhododendron)
- pomněnky (Myosotis)
- brusnice chocholičnatá (Vaccinium corymbosum, syn. Cyanococcus corymbosus)
- chryzantéma (Chrysanthemum)
- hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla)
- hortenzie řapíkatá (Hydrangea petiolaris)
- vřesy (Calluna L.)
- azalka (Azalea)
- brusnice borůvka (Vaccinium myrtillus)
- vřesovec pleťový (Erica carnea)
- lilie (Lilium)
- hyacinty (Hyacinthus)
Zakrytí záhonů chvojím
Pokud pro ochranu růží nebo jiných okrasných rostlin rádi používáte větve z jehličnanů, měli byste to dobře zvážit. I ty v sobě totiž mohou nosit zárodky mnoha chorob. Často se vyskytuje kupříkladu: sypavka borová, rez borového jehličí, kloubnatka smrková či fytoftorová hniloba. Stejně pestrý je i výběr škůdců (korovnice smrková, korovnice zelená, sviluška smrková a lýkožrout dvojzubý).
Pokud tedy chcete jehličí použít jako kryt proti mrazu, ujistěte se, že původní stromy nejsou nijak napadené. Ovšem pro jistotu ho můžete ošetřit jednoduchým přípravkem, který většinu patogenů zabije. Potřebovat na něj budete 1 čajovou lžičku jedlé sody a 5 ml běžného tekutého mýdla (použít můžete i to nastrouhané). Vše rozmíchejte v jednom litru vody a použijte na větve jako postřik. Nechte přes noc odležet a ráno je můžete směle použít jako kryt.