Jen půl sklenice domácího pomocníka stačí k tomu, aby se z pračky vyplavily veškeré usazeniny a nečistoty

Instalace pračky v domácnosti je jen polovina úspěchu. Aby perfektně sloužila dlouhou dobu, je třeba o ni správně pečovat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / Mx. Grander / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Vaši pračku se vyplatí pravidelně čistit a bude vám věrně sloužit po mnoho let. Pomoci vám při tom mohou mnohé domácí šikovné prostředky, které zaručí, že váš spotřebič bude fungovat dlouho bez jakékoliv poruchy. Navíc tímto důkladným vyčištěním zbavíte svou pračku i nepříjemného zápachu nebo usazených nečistot, který bývají často vidět především na tmavém prádle.

Čištění pračky obyčejným octem

Věřte nebo ne, ale ocet je velmi dobrým pomocníkem při čištění pračky, stačí ho jen správně použít. Do dávkovače pracího prostředku nalijte 250 ml 9 % octa (jde o ten běžný, který používáte v kuchyni například při přípravě salátů). Poté pračku zapněte na nejdelší a nejdelší program (obvykle na vyvářku).

Kyselina octová dokáže velmi rychle odstranit vodní kámen z povrchu bubnu a dalších částí pračky. Jde ovšem jen o občasné řešení, hrozí totiž poškození pryžových těsnění. Pokud s vodním kamenem bojujete pravidelně, vsaďte raději na profesionální čističe.

Jak na vyčištění filtru pračky iZdroj fotografie: Depositphotos

Čištění pračky kyselinou citronovou

K vyčištění pračky tímto prostředkem budete potřebovat asi 120 g kyseliny citrónové, což je přibližně polovina menší sklenice. A jak kyselinou citronovou při čištění pračky použít? Jednoduše nasypte krystaly do zásobníku na prášek a zapněte prací program. Musí jít o ten správný – buben by se měl točit asi 1 hodinu při teplotě 60 stupňů. Tímto způsobem lze zaručit, že s pomocí kyseliny citronové vyčistíte od vodního kamene nejenom topné těleso, ale i buben pračky.

Jak vyčistit gumové těsnění pračky

Smíchejte jakýkoliv dezinfekční roztok a teplou vodu v poměru 1:1 (místo dezinfekce je možné použít i ocet). Následně v této směsi navlhčete hadřík a pečlivě otřete všechny povrchy pod pryžovým těsněním. Pokud se nečistoty z těchto míst jen obtížně odstraňují, pak nechte hadřík namočený v roztoku zastrčený za těsněním půl hodiny. To pomůže všechny odolné nečistoty změkčit a uvolnit. Poté je dosud snadno odstraníte například starým zubním kartáčkem.

Čištění pračky obyčejným octem iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak čistit zásobník na prášek

I tato část pračky si zaslouží pravidelnou údržbu, protože se na jeho povrchu mohou snadno tvořit plísně a velmi rychle se tu usazují i běžné nečistoty. Během procesu praní se pak všechny mikrobi dostanou na buben pračky a následně samozřejmě i na prádlo. Proto je třeba pravidelně zásobník vyjmout z pračky a vyčistit jej od nečistot.

Stačí jej namočit do mýdlové vody obohacené o pár lžic octa, a poté dočistit kartáčkem nebo houbičkou. Pro komplexní dezinfekci této části pračky pak použijte čistič záchodové mísy. A jak na to? Do jeho útrob nalijte 20 až 30 ml čisticí kapaliny a nechte 1 až 2 hodiny působit. Poté stačí zásobník na prací prášek jen opláchnout vodou.

Ocet je v domácnosti opravdu skvělým pomocníkem. Poslouží mimo jiné jako základ velmi účinného odrezovače

Jak o svou pračku pečujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články