Hnědnoucí listy muškátů vyřeší nenáročný zákrok. Stačí je vložit do vany, zbytek práce odvede obyčejná voda

Pokud přezimujícím muškátům začnou schnout a hnědnout listy, musíte zasáhnout včas. Jinak hrozí, že velmi brzy uhynou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Muškáty (Pelargonium) se na našich oknech vyskytují opravdu často. Není divu. Vždyť jde o rostliny nenáročné a při správném hnojení také dlouho a vydatně kvetoucí. S jejich zimováním však často bývá potíž. Ne vždy totiž disponujeme tak chladným a světlým sklepem, který k úspěšnému přežití zimy potřebují. A pokud přece jen ano, leckdy tu na ně zapomeneme a ony se pak z této naší „péče“ už nevzpamatují. Existuje však snadný postup záchrany.

Jak na zimování muškátů

Jakmile sezóna těchto balkonovek skončí, byla by škoda je okamžitě vyhazovat do popelnice. Lze je totiž poměrně snadno přezimovat. Měly by být umístěny v chladné a světlé místnosti s optimální teplotou okolo 5–10 stupňů Celsia. Je-li v místnosti tepleji, pak budou jednoduše pokračovat ve vegetaci, což povede ke slabým výhonům, které často napadají různí škůdci a nemoci. Výjimkou jsou velkokvěté muškáty.

Tito půvabní krasavci snášejí během období klidu o něco vyšší teplotu – přibližně kolem 12 až 15 stupňů Celsia. Květináče by měly stát na místech, která jsou během dne dostatečně osvětlena přirozeným světlem. Nedostatek světla kombinovaný s nadbytkem vláhy (protože zemina nesmí nikdy úplně vyschnout) může způsobit rozvoj houbových patogenů. To poznáte tak, že se na listech objeví plísňové skvrny, jež se následně rozšíří.

Jak zachránit zanedbaný muškát

Muškáty je možné přezimovat v květináčích, ve kterých byly předtím pěstovány na balkóně. Není nutné měnit substrát, s tím počkejte až na jaro. Nemělo by se však zapomínat na větší vrstvu drenáže na jejich dně kvůli přemokření kořenů. Pokud ji nemáte, pak květináče postavte na misku s kamínky. Někdy však ani všechny tyto rady nepomohou a vaše rostliny se změní v suchá a nevzhledná košťata.

Jak se postarat o muškáty během zimy iZdroj fotografie: Freepik

Není však třeba panikařit – šikovný postup je ještě může zachránit. Jako první vezměte postiženou rostlinu do bytu (venku by na ni byla příliš zima), postavte ji do vany a vyjměte ji z květináče. Opatrně ji osprchujte vlažnou vodou, díky čemuž odstraníte všechny zimující škůdce, kteří by jí mohli ještě více ublížit. Poté si dobře prohlédněte kořenový bal a odstraňte všechny mrtvé nebo hnědé kořeny.

Ošetřete kořeny svých muškátů

Ty totiž hnijí a mohly by zdravotní stav rostliny nadále zhoršit. Větší řezné rány pak zasypte dřevěným uhlím. Připravte si růstový stimulátor (poslouží ty komerční, ale také skořice nebo šťáva z aloe vera), rostlinu do něj ponořte a nechte ji tam 60 minut. Mezitím se věnujte květináči – jeho vnitřek vypláchněte dezinfekčním prostředkem a dovnitř vložte čistou zeminu s pH okolo 5,5, která je pro muškáty ideální. Nezapomeňte ani na dobrou drenáž.

Muškáty je možné přezimovat v květináčích, ve kterých byly předtím pěstovány na balkóně

Jak se o své muškáty během zimy staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články