Kávovary se začínají řadit mezi stále běžnější spotřebiče. Jejich pravidelná údržba však nemusí být složitá, a dokonce ani drahá.
Pokud se i vy počítáte mezi milovníky kvalitní kávy, určitě byste měli zpozornět. Pokud ji totiž připravujete v kávovaru, který se postará o ten správný tlak i teplotu použité vody, můžete se čas od času potýkat se zdlouhavým a drahým čištěním tohoto přístroje. A přitom není vůbec zapotřebí kupovat drahé čisticí gely nebo tablety. Pokud víte, jak na to, snadno si poradíte i s tím, co najdete u sebe ve spíži.
Jedlá soda na čištění kávovaru
Prvním skvělým pomocníkem je jedlá soda. Dokáže útroby vašeho pomocníka zbavit úporných nečistot a jako bonus pomůže i s odstraněním vodního kamene. A jak ji použít správně? Klíčem k úspěchu je dávkování. Na nádržku o objemu 500 ml budete potřebovat tři lžíce sody. Ty pečlivě rozmíchejte a pak jednoduše zapínejte kávovar tak dlouho, dokud veškerou vodu nespotřebujete.
Pak ho znovu pročistěte čistou vodou a nezapomeňte přitom vymýt i zásobník. Tento postup je velmi jednoduchý, a přitom vás vyjde jen na pár korun, a to doslova. A jak často tímto způsobem kávovar čistit? Postačí dvakrát až třikrát za měsíc, častěji opravdu není třeba.
Jak čistit kávovar kyselinou citronovou
Pokud má ve vaší domácnosti při úklidu své neopomenutelné místo i kyselina citronová (například proto, že skvěle odstraňuje vodní kámen z vodovodní baterie), nebojte se ji použít ani při čištění kávovaru. Na 500 ml vody v nádržce vám budou stačit dvě lžičky této látky. Uplatníte přitom stejný princip jako při použití jedlé sody. Její aplikace však bohatě stačí jednou za tři týdny. Při tom častějším byste naopak mohli svůj kávovar poškodit, a to byste zcela jistě nechtěli.
Tablety na čištění zubních protéz
Pokud však doma máte opravdu tvrdou vodu nebo jste svůj kávovar opravdu zanedbali, můžete sáhnout po jiném prostředku. Máte-li doma tablety určené pro čištění zubních protéz, pak je směle použijte i při údržbě svého kávovaru. Stačí je rozpustit v nádržce s vodou, a poté kávovar používat tak dlouho, dokud není celý obsah vody spotřebován. Pak zásobník naplňte ještě jednou, tentokrát už čistou vodou, a nechte opět celý cyklus projet do konce. Nakonec zásobník vypláchněte čistou vodou a máte minimálně na měsíc vystaráno.
Pokud ovšem doma tyto pomocníky nemáte, pak se spíše vyplatí koupit profesionální čistič z obchodu, seženete ho třeba v každém větším elektru a zaplatíte za něj obvykle do 100 Kč. Investice do něj se rozhodně vyplatí. Správně čištěný a udržovaný kávovar totiž může mít oproti zanedbanému modelu až několikanásobnou životnost. A snížíte rovněž jeho spotřebu elektřiny, kterou může v ostatních případech navýšit právě vrstva odolného vodního kamene.