Okrádají nás o peníze, i když jsou vypnutá: Elektrická zařízení, na které je potřeba si dát obrovský pozor

Možnosti úspory elektrické energie patří mezi lidmi v poslední době k velmi diskutovaným tématům. Vyzrajte na ně.

i Zdroj fotografie: PxHere / MichalPL / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ne všechny spotřebiče, které vypnete, se natvrdo odpojí od sítě a přestanou spotřebovávat veškerou elektřinu. Naopak – některé z nic vás dále „okrádají“ a spotřebovávají mnohdy nezanedbatelné množství energie, které dokáže pořádně odlehčit vaší peněžence. A to zvláště ve chvíli, kdy platíte přehnaně vysoké zálohy za energie. Podívejte se na seznam těch nejčastějších hříšníků a naučte se je vypojovat za zásuvky natvrdo. Uvidíte, že vám za to váš rodinný rozpočet opravdu poděkuje.

Nabíječka na váš telefon

O tom, že nabíječky spotřebovávají nějakou tu energii ve chvíli, kdy nabíjí váš mobilní telefon, se asi není třeba se dlouze rozepisovat. Ovšem většina z nás si myslí, že v jejich útrobách všechny procesy ustanou ve chvíli, kdy od nich toto zařízení odpojíte. Bohužel nic nemůže být vzdálenějšího pravdě. Ve skutečnosti stále ještě nějaký ten proud odebírají. Každá nabíječka vám tak může z peněženky během roku vytáhnout i několik desetikorun. A máte-li takových zařízení doma víc, pak už se útrata nasčítá.

Set-top box a jemu podobní

Ovšem ani ve chvíli, kdy si chcete pustit televizi, na tom nejste právě dobře. Naopak, i set-top boxy a podobná zařízení dokážou odčerpávat energii ze sítě i se chvíli, kdy je televize zcela vypnutá a jejich funkce tedy nejsou potřeba. Jde ovšem o větší částku, než v případě mobilních nabíječek. Pokud by průměrný set-top box zůstal zapojený v zásuvce po celý rok, může vás to stát až 500 Kč. Vše samozřejmě závisí na modelu a jeho úspornosti.

Televize zapojená do zásuvky

Ovšem stranou rozhodně nestojí ani samotná televize. Naopak. Když ji vypnete, neznamená to automaticky, že začne spotřebovávat veškerý proud. V skutečnosti je tomu právě naopak. Ponecháte-li ji celoročně v zásuvce, aniž byste ji vypínali, může vám z peněženky vytáhnout podobnou částku jako set-top box. Vše samozřejmě závisí i na modelu, který doma máte – nové televize jsou energeticky úspornější.

5 elektrických zařízení, která doma spotřebovávají elektřinu iZdroj fotografie: Depositphotos

Notebook, stále připojený k nabídce

I když byly notebooky původně konstruovány jako přenosná zařízení, která vám dovolí pracovat kdekoliv na cestách, dnes už je jejich funkce v mnoha domácnostech zcela odlišná. Díky své úsporné velikosti totiž mnohdy v malých domácnostech doslova nahrazují klasické stolní počítače. Ze zásuvky se tedy prakticky neodpojují. Ovšem i plně nabitý a vypnutý notebook nějakou tu energii spotřebovává. Naštěstí nejde o nijak závratné číslo, ročně to podle modelu dělá 200 až 300 Kč.

Digitální hodiny (na jakékoliv zařízení)

Nezáleží na tom, zda vám denní či noční čas ukazuje mikrovlnka, meteorologická stanice nebo třeba radiobudík. I tady je samozřejmě jasné, že k nějakému tomu odběru elektrické energie dochází. Není však tak velký, jak si většina lidí myslí. Ročně jde asi o 100 Kč, takže se nejedná o nic, co by váš rodinný rozpočet nějak výrazně zatížilo.

Jaké jsou vaše tipy pro šetření energiemi v době krize?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články