Když si domů přinesete živý vánoční stromeček, můžete se čas od času dočkat i nepříjemného překvapení v podobě hmyzu.
Pro mnohé milovníky vánočních svátků je nákup živého stromečku jasnou volbou. Ovšem někdy zapomínají na to, že si spolu s ním mohou přinést domů i některé nechtěné hosty. Je hmyz, vyskytující se na vánočních stromečcích nebezpečný, nebo si z jeho přítomnosti v domě není třeba dělat hlavu? Podívejte se na nejčastější druhy, které se mezi jehličím ukrývají a zjistěte, zda je třeba proti nim nějak zakročit.
Jaké druhy hmyzu najdete ve stromečku
Paleta druhů, které se uvnitř vaší živé zelené ozdoby mohou vyskytnout, je opravdu pestrá. Může jít o ploštice, stonožky, stínky nebo třeba pavouky.
Stonožky a stínky
Pokud stromky ležely někde delší dobu uskladněné a nejlépe již zabalené v síťce, zamířila do nich jako do úkrytu řada druhů hmyzu. Mezi ty typické patří stonožky a stínky. Nejsou nebezpečné a můžete je klidně vypustit ven. Pokud však venku panují nízké teploty, raději je na chvíli vložte ve vhodné krabičce do lednice. Nezpůsobíte jim pak takový teplotní šok a jejich šance na přežití bude o něco větší. Jde o velmi užitečné tvory, takž pokud se jich neštítíte, není důvod, proč jim tuto malou pomoc nedopřát.
Pavouci ve vánočním stromku
Uvádí se, že průměrně vzrostlý jehličnatý strom (myšleno v té velikosti, která se používá právě pro vánoční stromky) poskytuje úkryt až 25 000 různých tvorů. A není tedy divu, že se zde vyskytují i jejich predátoři. Pavouci patří mezi typické zástupce. Ovšem zatímco dospělce může přeprava stromku z místa na místo vyplašit, o jejich kokonech to samozřejmě neplatí. Uprostřed Vánoc se vám tak může doma s trochou smůly objevit mnoho malých pavoučků. Nejsou nebezpeční, přesto se asi nevyhnete chemickému postřiku
Vosy ve vánočním stromku
Čas od času se bohužel mohou vyskytnout i poněkud nebezpečnější zástupci hmyzí říše – například vosy, které se v teplém bytě vylíhnou ze zapomenutého hnízda. Nenechte se mýlit – vůbec nemusí jít o úkryt velikosti pěsti a více. Někdy má podobu jen několika málo komůrek, které můžete při přenesení stromku do tepla snadno přehlédnout. Ani tady nejspíše nebude od věci chemická likvidace v podobě postřiku.
Klíšťata se mohou také objevit
Nebezpečným návštěvníkem může být i klíště. A to zejména ve chvíli, kdy jsou zimy poměrně teplé a počasí za okny ještě nedonutilo hmyz k tomu, aby si vyhledal nějaké velmi teplé úkryty. Vyplatí se tedy určitá obezřetnost, a to především ve chvíli, kdy doma chováte domácí mazlíčky. Právě na ně se totiž tito parazité přisají nejčastěji.
Jak poznat, zda je stromek bezpečný
Pokud chcete mít jistotu, že si domů žádné nechtěné návštěvníky nepřinesete, pak věnujte pozornost kondici svého stromečku. Po příchodu domů ho ihned vybalte ze síťoviny nebo jiného obalu, díky němuž větve drží u sebe a poskytují tak hmyzu vhodný úkryt. Poté stromeček postavte nad bílou plachtu a důkladně s ním zatřepte. A pokud zpozorujete přítomnost hmyzu, nezbude vám nic jiného, než ho před přenesením domů chemicky ošetřit.