Aktivita pro dospělé i děti: Domácí krmítka potěší v zimě všechny ptáky, dají se vyrobit i z kartonu od mléka nebo vajec

Krmení ptáčků není žádná věda a jde to i ve chvíli, kdy po ruce nemáte žádné profesionální krmítko. Snadno si ho vyrobíte.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Drobných pěvců každým rokem ubývá, a právě proto je důležité jim během zimy nabídnout kvalitní krmení. Ale nemusíte jim ho servírovat v profesionálně postaveném krmítku. Naopak – bohatě si vystačíte třeba se starou krabicí od mléka, pokud víte, jak ji správně upevnit a připravit. Stačí se řídit jednoduchým návodem a sami uvidíte, jak snadné to je. Ptáci na zahradě už nikdy nebudou hladovět jen kvůli tomu, že jste nestihli pořídit pořádné krmítko a všude jsou teď už vyprodaná.

Krmítko z krabice od mléka

Pokud chcete vyrobit krmítko pro ptáky, potřebujete především, aby nějakou dobu vydrželo. A mnohé materiály, které jsou k nalezení okolí nás, bývají odolné víc, než si většina lidí myslí. Takovým příkladem jsou i krabice od mléka nebo třeba od džusů. Pokud jim tedy odříznete horní stranu a uděláte do nich několik otvorů, můžete je snadno zavěsit na jakoukoli větev. Stejnou službu vám udělají i PET lahve a jim podobné.

Krmítko z kartonu od vajec

Pokud chcete krmit ptáčky na parapetu, ale nechcete jim krmivo sypat přímo na něj (například kvůli větru), můžete místo tohoto využít plato od vajec. Vejde se do něj velké množství semen a jakmile se znečistí, snadno ho vyměníte za nové. A lze ho samozřejmě i zavěsit – vždy se však snažte ho umístit pod nějakou stříšku, jinak ho první déšť nebo tající sníh spolehlivě zničí.

Jednoduché návody na krmítka pro ptáčky iZdroj fotografie: Depositphotos

Kartonová srdíčka ze semínek

Použít můžete i staré krabice, ze kterých vystříháte srdíčka nebo jiné tvary. Měly by být přibližně stejně velké. Ty poté obalte v tuku, do kterého jste přimíchali semínka (skvěle se hodí třeba obilná směs pro papoušky a kanárky obsahující proso, konopí a slunečnice). Tvary poté přilepte k sobě, ale ještě předtím mezi ně vložte stuhu. Jakmile uschnou, stačí je jen zavěsit na větev. Podobně lze použít i velké šišky, jednoduše je namočte do lojové směsi se semínky.

A zastrkat do nich můžete také semínka jasanu, která milují zejména hýlové. Ale nespleťte si je s těmi javorovými. Naštěstí se od sebe odlišují poměrně výrazně, a to díky onomu „křidélku“ na semeni. U pravého jasanu je rovné, úzké a rovné skoro jako veslo na lodi, zatímco u javorů je tato část široká a zakřivená.

Jednoduché návody na krmítka pro ptáčky iZdroj fotografie: Depositphotos

Co nasypat do ptačího krmítka

Seznam vhodných „pochutin“ je velmi široký. Skvěle se hodí třeba ořechy (vlašské, pistácie, mandle, arašídy apod.) a obilniny (oves, pšenice, proso, kukuřice). Použít lze i divoké bobuloviny jako například bez, jeřabiny a šípky. Mezi další vhodné prvky patří i ovesné vločky, slunečnicová semínka, celá jablka, strouhaná mrkev, a dokonce i sušený hmyz, pokud ho máte po ruce. Snažte se dokrmovat pravidelně až do jara.

Nikdy se nesmí stát to, že ptáci k vám přiletí uprostřed těch největších mrazů a žádné krmení nenajdou. Taková marná cesta za potravou může stát některé oslabené jedince i život. To je bohužel fakt. Do krmítka naopak nepatří čerstvé pečivo, čerstvý i sušený strouhaný kokos, nevařená rýže a těstoviny.

Naučte se, jak vyrobit lojové koule a jiná krmítka pro ptáky

Čím přikrmujete ptáky na své zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články