Ještě než odnesete dřevěný popel například z krbu někam do popelnice, zkontrolujte, zda byste ho ještě nemohli v domácnosti využít.
V zimě je topení dřevem v mnoha nemovitostech běžným jevem. Ovšem popel, který po něm zbývá, rozhodně nelze považovat za bezcenný odpad. Ba právě naopak – má ještě celou řadu dalších využití. Uplatní se třeba při výživě květin, jak součást kompostu, nebo jako skvělý pomocník pro venkovní i vnitřní úklid. A jak ho tedy využít pěkně krok za krokem?
Popel jako hnojivo pro zahradu
Pro popel je charakteristická velmi vysoká koncentrace živin. Nejvíce v něm najdete vápníku, a sice 33–35 %. Hned za ním se však drží velmi slušná 2–4 % fosforu, 6–10 % draslíku, 4–7 % hořčíku a samozřejmě i nějaký křemík. Jde o téměř všechny složky, které vaše rostliny (ať už okrasné či užitkové) potřebují se své spokojenosti. Co v popelu nenajdete, je dusík. Ten tedy musíte na zahradu dodat jinak – třeba kompostem.
Ale pozor – popelem není možné hnojit kyselomilné rostliny, ty sice železo, fosfor, mangan, hořčík, vápník, draslík a další důležité stopové prvky, které obsahuje, také potřebují, ale nevyhovuje jim jeho zásaditost. A o jaké rostliny jde? Například o všechny jehličnany, lilie, vřes a vřesovec, konvalinky, borůvky, rododendrony, cínie, pomněnky, hortenzie, chryzantémy, chrpy, zimolez, vilíny nebo třeba okrasné jabloně.
Hnojivo pro pokojové rostliny
Ale popelem můžete vyživit i své interiérové květiny. Stačí si připravit ingredience na ideální výživnou směs. A o jaké jde?
- 17 g sušeného droždí (nebo 50 g čerstvého),
- 50 ml plnotučného mléka,
- 2 lžíce dřevěného popela,
- 5 litrů vody.
Z všeho nejdříve si vezměte k ruce droždí, rozpusťte v mléce a nařeďte vodou. Pak do této směsi vmíchejte popel a nechte přes noc dostát. Následně hnojivo přeceďte přes jemný cedník nebo raději přes plátýnko a okamžitě aplikujte pomocí postřikovače na vaše rostliny až do skanutí.
Popel jako součást kompostu
Dřevěný popel se také skvěle hodí na kompost. Je však třeba myslet na to, o jaký druh jde. Popel z tvrdého dřeva (topol, buk či dub) má totiž poměrně vysoké pH, které by kompostu ve větším množství nemuselo prospívat. Toto dřevo se může ve zpopelněném stavu chlubit až hodnotou 12–13. Měkké dřevo (například ovocných stromů) se pak v tomto ohledu pohybuje kolem 10.
Popel jako geniální čistič
Popel vám však skvěle pomůže i při úklidu domácnosti. Stále se vám nedaří vyleštit nejrůznější vodovodní baterie nebo třeba nerezové nádoby? Pak si pro jednou k saponátu na houbičce přidejte i trochu jemně rozdrceného nebo umletého popela. Uvidíte, že nečistoty budou odcházet z povrchu skoro samy. Navíc jde o čistič ekologický, který neohrozí ani vaše dýchací cesty, ani domácí mazlíčky.