Okousané a oklované stromy od zvířat? I silně poškozený strom jde zachránit, skvělým pomocníkem je kůra nebo obklad z jílu

Pokud vám v honbě za potravou poškodili během zimy vaše stromy králíci nebo třeba myši, zachraňte je s použitím efektivních metod.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jakkoliv poškození kůry u dřevin může být velmi nebezpečné. Ve hře rozhodně není jen estetický vzhled rostlin – mnohem větší potíž spočívá v působení patogenů v podobě nejrůznějších nemocí a škodlivých mikroorganismů.

Léčivý obklad z jílu

Pokud je poškození stromů velmi malé, mají použitá opatření spíše preventivní charakter. Strom by se z poškození obvykle vzpamatoval sám zcela bez následků, ovšem použití jílového obkladu může jeho šance i o něco vylepšit. A jak obklad z jílu vytvořit? Není třeba v tom hledat žádné složitosti, jde o osvědčený postup našich předků. Nejdříve je třeba odstranit všechny poškozené zbytky kůry a dřeva.

Tedy takové, které již k místu poškození téměř nedosedají a v průběhu následujících dní až týdnů by pravděpodobně odumřely. Tím by poskytly ideální půdu pro uchycení nejrůznějších patogenů. Povrch rány je také vhodné co nejvíce vyrovnat. Teprve poté je možné ji obalit obyčejným lékárenským obvazem, namočeným v tekutém jílu. Pokud je poškození hlubší, je vhodné ho navíc ošetřit i proti infekci, a to 3% síranem železnatým. Obvaz je vhodné ponechat na místě několik týdnů.

Záchrana stromů poškozených hlodavci iZdroj fotografie: Depositphotos

Poškozené místo překryjte kůrou

Pokud jsou poškozeny mladé stromky, může být i zdánlivě malá ztráta kůry pro jejich další vývoj fatální. Proto je vhodné ji nahradit použitím štěpu z jiného stromu stejného druhu. Stačí odříznout kus kůry o něco větší, než jaké bylo poškození na stromě. Na poškozený stromek se poté přikládá ve stejném směru růstu a fixuje se speciální páskou.

Pokud vše uděláte správně, obvykle se do konce sezóny uchytí. Je však důležité poškozený stromek během dalšího vegetačního období hojně zalévat. Jedině tak budete mít jistotu, že se kůra téměř jistě ujme. Pokud půda vyschne, bude naopak tento štěp pravděpodobně tím prvním, co dřevina takříkajíc odvrhne.

Jak zachránit i silně poškozený strom

Jestliže však bylo poškození stromu rozsáhlé, nemusí výše uvedené metody stačit. Dřevině je tak nutné pomoci ještě i jinak – a to jednoduše tak, že jí poskytnete o něco více prostoru k regeneraci. Dosáhnete toho za pomoc silného prořezu koruny. Nemusíte se bát – jakmile se stromek dostatečně zotaví, rychle obrazí a opět se zahustí. Větší řezy je samozřejmě vhodné ošetřit tmelem nebo štěpařským voskem, který zabrání možném vniknutí patogenů.

Záchrana stromů poškozených hlodavci iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak ochránit stromky před okusem

Je tak dobré vsadit na prevenci Nejrůznější škůdce mohou odehnat například lidské vlasy, zavěšené do sáčku na stromek. Velmi účinná je také směs obyčejných vajec a vody, nanášená na větve a kmen postřikem. Tato směs velmi dobře odrazuje zejména vysokou zvěř a na přípravu rozhodně není nijak nákladná.

Jaké zkušenosti máte se záchranou poškozených stromků vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články