Myčka může být při péči o domácnost velmi důležitým pomocníkem. Ovšem musíte ji používat správně, jinak se nádobí neumyje.
Myčka již řadu let patří k běžným pomocníkům v domácnosti. Není sice ještě tak rozšířená, jako například pračka, ale rozhodně k tomu nemá daleko. Ovšem ne vždy slouží tak, jak byste od ní očekávali. Také se vám stává, že po otevření dvířek najdete v útrobách špinavé nádobí? Pak se podívejte na to, kde jste nejspíše udělali chybu. Obvykle tkví onen zakopaný pes v nesprávném umístění nádobí nebo v tom, v jakém stavu nádobí do útrob myčky vložíte.
Předmývání nádobí do myčky
Moderní myčky se dokážou ve spojení s kvalitním mycím prostředkem popasovat i s opravdu silnými nečistotami. To však neznamená, že nemají své limity. Naopak – větší zbytky jídla stále ještě dělají problémy i těm nejsilnějším a nejmodernějším modelům. Proto je vždy třeba z talířů všechny velké zbytky odstranit. A mělo by to platit i o větším množství omáčky nebo jiných tekutých zbytků.
Nejlepší proto bude, když si ke skládání nádobí do myčky přiberete obyčejnou kuchyňskou stěrku a s její pomocí všechny nezaschlé zbytky setřete do koše. Pokud se na talířích nebo v hrncích nachází silná vrstva zaschlých nečistot, měli byste je také lehce namočit a předmýt. Jinak však tento krok není třeba – nádobí se obvykle skvěle umyje i bez tohoto mezikroku. Musíte jen zvolit ten správný program co do délky i teploty.
Jak vybrat správný program myčky
Volba programu je mnohem důležitější, než by se mohlo zdát, řada lidí má ve zvyku používat neustále ten samý, ovšem to není příliš dobrý nápad. Pokud se totiž například snažíte umýt opravdu silně znečištěné nádobí (třeba připečené hrnce), měli byste zvolit program s delší dobou trvání a vyšší teplotou než obvykle. Naopak chcete-li za mytí nádobí ušetřit, pak vyberte ekologický program, který na displeji obvykle najdete pod zkratkou „eco“.
Mytí nádobí bude sice trvat déle, ovšem probíhá při nižší teplotě a s menší spotřebou vody, takže při něm nakonec zaručeně ušetříte. A pokud máte v domácnosti zaveden levnější noční proud, vyplatí se pořídit si myčku s časovačem, který ji zapne vždy, když bude odběr elektrické energie nejlevnější.
Jak naskládat nádobí do myčky
Posledním důležitým bodem je i správné narovnání nádobí do útrob myčky. Všeobecně platí, že nejšpinavější hrnce a další kusy patří do spodního koše do stran. Talíře je třeba vkládat do stojanů pod mírným úhlem (především ty ploché) a skleničky a hrnky zase patří do horního koše. Na příbory pak bývá přítomen i košík.
Pokud je ten váš umístěn ve spodní části, pak do něj jednotlivé kusy příslušenství vkládejte vždy tou špinavější částí nahoru. Budete tak mít jistotu, že se vždy perfektně umyjí. A jak je to s noži? Většina profesionálů vám řekne, že ty do myčky v žádném případě nepatří a měli byste je mýt v ruce. Předejdete tak jejich rychlejšímu tupení.