Sypání mouky do záchodu je praktika známá už za dob socialismu. Jediná lžíce přes noc vyřeší častý problém

Údržba toalety nemusí být tak jednoduchá, jak to na první pohled vypadá. Zvláště odolné usazeniny se mnohdy odstraňují těžko. Pomůže mouka.

i Zdroj fotografie: abcMedia.cz / Mark Pellegrini / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pravidelné čištění toalety se nemusí proměnit v noční můru – ba právě naopak. Pokud si vezmete k ruce chytré prostředky, pak se vyhnete dlouhým minutám stráveným v rukavicích a se štětkou. A vůbec není potřeba sahat po drahé chemii, místo toho si svou čistou toaletu pojistěte předem, a to prostřednictvím jednoho chytrého prostředku. Je jím docela obyčejná mouka, kterou většina lidí používá v kuchyni zcela běžně. Málokdo však ví, že ji lze opravdu chytře uplatnit i při úklidu.

Jak udržovat toaletu obyčejnou moukou

Aby však mouka působila přesně tak, jak má, je třeba ji správně aplikovat. A nezáleží při tom na tom, po jakém druhu sáhnete – použít lze hladkou, polohrubou i hrubou. Klidně tedy využijte tu, které máte doma nejvíce a potřebujete ji nějak užitečně spotřebovat. Použít lze třeba i tu napadenou moly a jinými škůdci, která by se jinak vyhodila do koše. Předtím je však třeba ji strčit do mrazáku, který všechna vajíčka i larvy spolehlivě zlikviduje.

Pro ošetření toalety vám bude stačí jedna polévková lžíce. Předtím ji však dobře spláchněte tak, aby se voda dostala na všechny strany WC mísy. Následně mouku rozhoďte tak, aby stěny pokrývala co nejrovnoměrněji. Ideální je tento trik aplikovat přes noc, kdy dokáže mouka během nečinnosti toalety k jejím stěnám maximálně přilnout. To zaručí, že mouka bude fungovat přesně tak, jak má.

Jak funguje mouka v toaletě

Na první pohled tento trik vypadá nesmyslně, ale ve skutečnosti se odkazuje na fyzikální působení. Mouka na sebe totiž naváže látky přítomné v moči (zejména nejrůznější kyseliny), které se podílejí na vytváření vodního kamene a usazenin, jež je třeba z toalety poté pracně odstraňovat. Každý den proto stačí rychle objet stěny toalety štětkou a dobře spláchnout, čímž se odstraní už použitá mouka. Následně se aplikuje opět stejná vrstva. Pokud tento postup budete dělat každý den, nebudete se muset drhnutím toalety vůbec zabývat.

Čištění toalety bude efektivnější iZdroj fotografie: Freepik

K čištění toalety použijte sůl

Jestliže se i přes toto opatření vaše toaleta pokryje nánosem špíny, zbavte se ho za pomoci jiné kuchyňské ingredience – soli. Budete potřebovat vysoce koncentrovaný solný roztok, který si se všemi nečistotami hravě poradí. Pro jeho výrobu smíchejte jedlou sodu a kuchyňskou sůl v poměru 1: 2 a obě tyto složky poté rozpusťte je ve vodě. Následně vyčistěte tímto roztokem všechna špinavá místa na své toaletě. Ovšem skvěle se hodí i pro použití v kuchyni a obklady.

Myslete však na to, že jde o velmi účinný čistič, takž byste měli při práci s ním vždy nosit ochranné rukavice. Jinak může hrozit poleptání kůže. A dejte si pozor i na některé materiály v domácnosti. Například luxusní mramor, žulu a laminované povrchy nikdy solným roztokem neošetřujte – rovněž hrozí poleptání. A u matných povrchů je vždy před použitím lepší zředit sůl v horké vodě. Právě v ní se totiž úplně rozpustí a na povrchu nezanechá zaručeně vůbec žádné skvrny.

Jaké triky používáte pro čištění toalety vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články