Pokud doma pěstujete toulitku nebo také anthurii, měli byste vědět, že vám neposkytne jen krásný vzhled. Umí i léčit.
Oblíbená toulitka (Anthurium) zaujme především svými různě zbarvenými květy (mohou se pohybovat od červené přes růžovou až po bílou) a při dobré péči i zářivě lesklými zelenými listy ve tvaru připomínajícím ze všeho nejvíce srdce. Ovšem pokud ji doma pěstujete, měli byste vědět, že rozhodně neslouží jen jako okrasa. Naopak – její listy fungují jako filtr, který vás dokáže v domácnosti zbavit všech nebezpečných látek. A to především plísní a jejich toxinů.
Jak pěstovat toulitku doma
Anthurium je exotická rostlina zvyklá na teplé podnebí a není tedy divu, že nejlépe se bude cítit v teplé a dostatečné vlhké místnosti. Správná teplota pro pěstování je 20 až 28 °C a rovněž se musíte postarat i o pravidelné zvlhčování. Vzdušná vlhkost v okolí rostliny by neměla být nižší než 50 %. Pokud je vzduch v místnosti sušší (například během zimy kvůli vytápění), pak je dočasně lepší teplotu ovzduší snížit. Ale vždy pamatujte na to, že nikdy nesmí být nižší než 14 stupňů Celsia.
Možné je samozřejmě i ruční rozprašování vlhkosti, v takovém případě se však vyhněte květům (zakryjte je například papírem), ty totiž rosení poškozuje a vytváří na nich nevzhledné hnědé a později černé skvrny. Květináč lze postavit nad nádobu s vodou nebo na vrstvu vlhkých oblázků. K rosení jako takovému se pak doporučuje používat výhradně dešťovou vodu, která předejde nevzhlednému potahu ztvrdlých minerálů na listech, který může být ve větším množství pro rostliny i nebezpečný.
Kde toulitku pěstovat
Tato přírodní čistička vzduchu potřebuje světlé umístění, ale ne na přímém slunci. Při nedostatku světla kvetení těchto rostlin slábne nebo se vůbec nevyskytuje. Dále od okna lze proto umístit pouze druhy s ozdobnými listy, u nichž se se kvetením příliš nepočítá (květy jsou totiž malé, nevýrazné a nedekorativní).
Jak toulitka čistí vzduch
Pokud budete Anthurium správně pěstovat, můžete se velmi rychle dočkat mnohem zdravějšího prostředí v místnostech, které obýváte. Pokud se totiž rostlině daří, pak aktivně roste a využívá látky z okolního prostředí. Její listy jich řadu pohltí i ze vzduchu. Jde především o toxiny pocházející z plísní. Ty toulitka nadále metabolizuje a používá jako výživu pro bakterie, které žijí v jejích kořenech. Všechny nebezpečné látky jsou tak proměněny v naprosto neškodné metabolity.
Další květiny čistící vzduch
Ale anthurie není jediná, která si dokáže s nejrůznějšími škodlivinami skvěle poradit. Lze vsadit i na jiné rostlinné druhy, jako je například:
- Levandule lékařská (Lavandula angustifolia)
- Dračinec vroubený (Dracaena marginata)
- Lopatkovec (Spathiphyllum)
- Aloe pravá (Aloe vera)
- Naduť madagaskarská (Bryophyllum daigremontianum syn. Kalanchoë daigremontiana)
- Fíkovník drobnolistý (Ficus benjamina)
- Břečťan popínavý (Hedera helix)
- Africká kopřiva alias pochvatec (Coleus)
- Zelenec chocholičnatý (Chlorophytum comosum)