Rostliny ve skleníku mohou zimu přežít celkem bez problémů, v případě silných mrazů však potřebují ochranu
Rostliny pěstované ve skleníku jsou proti extrémně nízkým venkovním teplotám chráněné. Ne vždy však tato ochrana stačí. V případě opravdu silných mrazů je třeba zajistit, že je doteky zimy nijak nepoškodí. K tomu mnohdy stačí zvednutí vnitřní teploty o jeden nebo dva stupně. A jak to udělat rychle, levně a přitom efektivně? Nemusíte investovat do žádných složitých a drahých otopných systémů. Stačí, pokud si schováte několik větších lahví třeba od limonády.
Ochrana skleníkových rostlin před zimou
Chcete-li chránit rostliny ve skleníku před zimou, můžete vsadit na několik možných řešení. Vhodná je například dodatečná izolace. Tu lze vytvořit přidáním dalších vrstev plastu nebo polykarbonátu na stěny a střechu nebo použitím specializovaných izolovaných panelů. Možné je samozřejmě vsadit i na vytápění, které udrží teplotu uvnitř skleníku nad bodem mrazu. Na pomoc si můžete pozvat ohřívače na propan nebo zemní plyn, elektrický ohřívač nebo dokonce kamna na dřevo.
Je však rovněž třeba uvnitř udržovat vhodnou cirkulaci vzduchu, jež dokáže velmi efektivně zabránit tvorbě námrazy na rostlinách. To lze provést pomocí ventilátoru nebo automatického ventilačního systému. Pokud to stále ještě nestačí, pak na noc rostliny zakryjte netkanou textilií nebo jakoukoliv jinou vhodnou látkou, jež dokáže udržet teplotu okolo rostliny nad bodem mrazu. Také se ujistěte, že svůj skleník řádně udržujete a opravujete jeho poškozené části. I díky tomu můžete zamezit výrazným tepelným ztrátám.
Jak ochránit rostliny PET lahvemi
Během zimy vždy pečlivě sledujte předpověď počasí a buďte připraveni přijmout veškerá dodatečná opatření (vždy je lepší zasáhnout preventivně než posléze splakat nad výsledkem). Kromě přikrývání netkanou textilií nebo igelitovou fólií (to pokud očekáváte silné mrazy) však můžete najít pomoc i u domácího plastového odpadu. Stačí si vzít několik PET lahví a naplnit je k večeru teplou vodu. Poté je rozmístěte okolo nejchoulostivějších rostlin. Dokážou ohřát jejich okolí a před nízkými pokles teploty je ochrání.
Funguje to především u nejrůznějších druhů zimní zeleniny, u nichž můžete ještě nyní sklízet úrodu. Jde například o:
- raná mrkev,
- zelí,
- mangold,
- špenát,
- hlávková kapusta,
- rukola,
- jarní cibulka,
- kedluben,
- čtyřboč rozložitá alias novozélandský špenát,
- čínské zelí,
- růžičková kapusta,
- řeřicha,
- kerblík třebule,
- ředkvičky,
- kopr
- či kozlíček polní.
Jak používat PET lahve ve skleníku
Dostatečný počet lahví s vodou také dokáže během dne nakumulovat potřebné teplo a během noci ho vydat. A jak poznat, že bude tato metoda fungovat? Pokud je přes den dostatečně teplo na to, aby voda v lahvi nezamrzla, pak se večer nemusíte s teplou vodou obtěžovat. A samozřejmě také platí, že čím více lahví do skleníku postavíte, tím lepší efekt získáte. Nejde sice o nijak estetický postup, ale zato je velmi levný a také účinný.