Zapomenutý recept starý desítky let donutí k životu i rostliny na pokraji smrti: Kafrový olej má smysl používat i v dnešní době

Hnojení pokojových rostlin nemusí být nijak náročné ani nákladné. Stačí se jen inspirovat recepty našich babiček.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kafr se používá v tradiční medicíně už dlouhou řadu let. Olej z kafrovníku se získává lisováním semen a jsou mu přisuzovány antiseptické, protizánětlivé a analgetické účinky. Tyto účinky však nebyly plně potvrzeny vědeckými studiemi, a tak není jasné, jak účinný kafrový olej ve skutečnosti je. Při hnojení rostlin se však osvědčil více než dostatečně, takže pokud doma najdete kafrový olej třeba ve staré lékárničce, určitě ho nevyhazujte.

Hnojení rostlin kafrovým olejem

Pokojové rostliny mohou vnést život a barvu do každého vnitřního prostoru, ale správná péče a hnojení je pro jejich zdraví a růst zásadní. Jedním z netradičních, ale účinných hnojiv pro pokojové rostliny, je kafrový olej, obsahuje totiž různé prospěšné sloučeniny, které mohou zlepšit jejich růst a zdraví. Je však třeba ho vždy správně naředit, protože může být pro rostliny toxický, pokud se použije v příliš silné koncentraci. Běžně se používá 1 díl kafrového oleje na 9 dílů vody. Roztok se důkladně promíchá a použije k zalévání rostlin.

Jak často hnojit kafrovým olejem

Toto hnojení je vhodné opakovat každé 2 až 4 týdny v závislosti na potřebách vašich konkrétních rostlin. Přehnojení může vést k problémům, proto je důležité dodržovat doporučené pokyny. Při použití kafrového oleje jako hnojiva se také vždy ujistěte, že jej aplikujete rovnoměrně do půdy a dbejte na to, abyste roztokem nepostříkali listy nebo stonky rostlin. Jinak hrozí popálení listů a další poškození.

Jak hnojit rostliny kafrovým olejem iZdroj fotografie: Depositphotos

Kterým rostlinám kafr prospívá

Ne všechny pokojové rostliny ovšem aplikaci kafru snášejí, proto je důležité prozkoumat specifické potřeby vašich rostlin a zpočátku toho hnojivo používat spíše opatrně. Obecně platí, že kafrový olej se nejlépe hodí pro tropické rostliny, které vyžadují vysokou vlhkost, jako jsou kapradiny a bromélie. A jaké další pokojovky si jeho působení zamilují?

  • poděnka pruhovaná (Tradescantia zebrina)
  • lopatkovec (Spathiphyllum) neboli toulcovka
  • dracéna (Dracaena)
  • toulitka (Anthurium andraenanum)
  • fíkus pryžodárný (Ficus elastica), dříve známý také jako gumovník
  • šáchor střídavolistý (Cyperus alternifolius)
  • vavřín vznešený (Laurus nobilis L.), alternativně též vavřín ušlechtilý
  • monstera skvostná (Monstera deliciosa)
  • šplhavnice zlatá (Epipremnum aureum) – potos, scindapsus
  • fíkovník drobnolistý (Ficus benjamina), známý také jako fíkus drobnolistý
  • citronovník (Citrus×limon)
  • medinila nádherná (Medinilla magnifica)
  • ibišek (Hibiscus rosa–sinensis)

Jen samotný kafrový olej nestačí

Při péči o pokojové rostliny musíte vzít v úvahu i další faktory, které ovlivňují jejich růst a zdraví. Ujistěte se například o tom, vaše rostliny dostávají dostatek světla a vody.

Jaká přírodní hnojiva používáte pro hnojení svých pokojových rostlin vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články