Monstera patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny vůbec Pokud začíná žloutnout, potřebuje dodat ty správné živiny.
Monstera je druh rostliny z rodiny Araceae, pocházející z centrální a Jižní Ameriky. Ve volné přírodě roste jako epifytická rostlina na stromech a skalách. Jejím charakteristickým znakem jsou perforace v listech, které vytvářejí specifický vzor, přičemž samotné listy monstery mohou být až 60 cm dlouhé a 30 cm široké – právě kvůli nim je v domácnostech tak oblíbená. Naopak květy bývají malé a většinou nevýrazné. Plod sám je pak jedlý (jako jediná část monstery), je však třeba ho konzumovat ve správné zralosti.
Co dělat, když monstera žloutne
Ne vždy je však tato rostlina spokojená s tím, jaké podmínky jste pro ni přichystali. Obvykle to dá také velmi rychle najevo – začne totiž chřadnout a žloutnout. A co tedy s tím? Jak první musíte odhalit příčinu žloutnutí listů monstery:
- Nesprávná výživa: Pokud poskytujete této pokojové rostlině jen malou, nebo dokonce žádnou výživu (nebo ji naopak přehnojujete), může to vést právě ke žloutnutí.
- Žloutnutí listů z důvodu choroby: Žloutnutí může být také známkou nějaké choroby – obvykle hniloby. Ta se prozradí i typickým zápachem linoucím se ze substrátu.
- Genetika: Některé druhy monster mohou mít genetickou predispozici ke žloutnutí, které je mnohdy vnímáno spíše jako okrasný prvek. Pokud tedy rostlina jinak vypadá zdravě, nemusíte se tím zabývat.
Chcete-li zjistit přesnou příčinu žloutnutí vaší monstery, budete ji muset pořádně prohlédnout. A jestliže si ani poté nebudete jistí, nebojte se oslovit odborníka.
Co dělat se žloutnoucí monsterou
Pokud monstera žloutne z jiných než genetických důvodů, budete ji muset přesadit do jiného květináče, abyste omezili působení škodlivých faktorů, které tento stav způsobily. Proti si připravte nový květináč s drenážními otvory a naplňte ho vzdušnou a výživnou zeminou. Opatrně vyjměte rostlinu z původního květináče a pořádně ji prohlédněte – všechny hnědé a černé kořeny musí pryč.
Poté ji vložte do nového květináče tak, aby byl kořenový systém rovnoměrně rozložen. Nakonec květináč naplňte zeminou, jemně ji přitlačte a zalijte. Po přesazení umístěte monsteru na místo s dostatkem světla, ale bez přímých slunečních paprsků.
Co přidat do květináče proti žloutnutí
Chcete-li mít jistotu, že se tato epizoda nebude opakovat, pak vložte do květináče dvě až tři česnekové kapsle, které seženete v lékárně. Česnek totiž působí jako biostimulant a může pomoci zlepšit růst a odolnost rostlin vůči chorobám a škůdcům. Buďte však s dávkováním opatrní – příliš mnoho česneku může poškodit kořeny rostlin a na nějakou dobu tak zpomalit nebo dokonce zastavit jejich růst. Je proto velmi důležité dodržovat správné dávkování.