Proč doma pěstovat citronovník: Nabídne šťavnaté plody, ale také odežene pavouky z domu

Pavouci nebývají právě vítanými návštěvníky v domácnosti. Pokud však na jejich vyhnání půjdete chytře, pomůže vám jedna rostlina.

Jak se zbavit všech komárů: Zápach citronů se skořicí je odežene i Zdroj fotografie: Pikiwikisrael / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokud se doma neustále potýkáte s nezvanými osminohými návštěvníky, zkuste je odradit pěstováním jedné šikovné pokojové rostliny. Určitě jste už slyšeli o zapuzení pavouků citronem. Pavouci obecně jsou poměrně citliví na citrusové vůně, takže citrony položené na vhodném místě je dokážou od návštěvy vašeho domova odradit. Mnohem jednodušší však bude, pokud si doma vypěstujete rovnou citronovník .

Jak pěstovat citronovník doma

Dekorativní citronovník si snadno vypěstujete ze semínka. Potřebuje mnoho světla, takže vyberte prostor s dostatkem přirozeného slunečního záření. Ideálně by měl být umístěn na jižní straně, ale může se mu dařit také na té na východní nebo západní. Dbejte však na to, aby nedostával přímé sluneční světlo během poledne, to by mu mohlo popálit listy. A připravte si také vhodnou půdu. Citronovník potřebuje dobře propustný substrát s pH 5,5 až 6,5. Můžete použít směs rašeliny, perlitu a písku.

Rovněž potřebuje velkou a hlubokou nádobu, aby mohl růst. Vhodná velikost je asi 45 až 60 cm v průměru i hloubce. A čím větší rostlinu máte, tím větší nádobu bude potřebovat. Nezapomínejte také na to, že tato pokojová rostlina potřebuje dostatek vlhkosti, ale ne přemokřování. Zalévejte ji proto pravidelně, ale ne více než jednou týdně, a jen tehdy, pokud je půda suchá na dotek. V zimě pak udržujte půdu vlhkou, ale ne přemokřenou.

Jak hnojit citronovník

Citronovník potřebuje ke své spokojenosti i pravidelné hnojení. Používejte hnojivo s vyšším obsahem dusíku na jaře a v létě a vyšším obsahem fosforu a draslíku během podzimu a zimy. A myslete také na to, že tyto stromky jsou náchylné na škůdce a choroby, jako jsou mšice, vlnatky, plísně a hniloba kořenů. Pravidelně proto prohlížejte listy i kořeny, abyste případné potíže odhalili včas. A jak je to teplotou vhodnou k pěstování? Citronovník potřebuje teplotu mezi 13 °C a 24 °C. V zimě jej udržujte v místnosti s teplotou kolem 13 °C.

Zelenec v domácnosti vyčistí vzduch iZdroj fotografie: Depositphotos

To ho zároveň stimuluje ke kvetení. Abyste se však dočkali plodů, musíte ho doma naroubovat. Proto si sežeňte od pěstitele vhodnou větvičku a podnož seřízněte na kmínek. Poté na ní udělejte podélný řez asi 2 až 3 cm dlouhý a asi 0,5 cm hluboký. Řízek citronovníku seřízněte tak, aby měl řez stejnou délku jako řez na podnoži a vložte úkos do řezu na podnoži tak, aby se oba kusy dobře spojily. Zafixujte je speciální páskou a čekejte, až se roub uchytí. Podobně se roubují i jiné citrusy – například mandarinka.

Jak citronovník zapuzuje pavouky

Jedna rostlina v místnosti odradí všechny pavouky Ovšem pokud si chcete provonět celý byt, měli byste doma pěstovat stromky alespoň tři. Nezapomínejte však na to, že mnoho druhů pavouků je užitečnými predátory. Pomáhají udržovat rovnováhu ve vašem domácím ekosystému a dokážou kontrolovat populaci nežádoucího hmyzu. Pokud vám tedy pavouci nezpůsobují žádné problémy, může být nejlepší je jednoduše ignorovat a citronovník pěstovat jen tak pro radost.

Kdy je potřeba citrusy řezat a proč. Zjistěte, jak můžete svůj citrus seříznout a na co si dát při stříhání pozor

Jak proti návštěvám pavouků bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články