Stává se vám, že i přestože kapky vody ze sprchové zástěny stíráte každý den, objevují se tam zas a znovu i když se nikdo nesprchoval? Vodní kámen dokáže vytvořit nehezké mapy, které se objevují i po setření a přeleštění.
Vsaďte na pomocníky z kuchyně
Ne, nemyslíme tím druhou polovičku ani děti, ale pouhou jedlou sodu a ocet. Směs těchto dvou ingrediencí čistí rychle a efektivně. Jak je možné, že tyto dvě přísady, které nejsou ani finančně nákladné, prokážou stejnou službu jako drahé přípravky z drogerie? Soda díky svým abrazivním vlastnostem dokáže odstranit i hluboko usazenou špínu. Ocet povrch vydezinfikuje, odmastí a naleští. Společně tvoří účinný a navíc ekologický čistič, který navíc nevyluxuje vaší peněženku.
Zahrajte si na chemika aneb úklid je zábava
Nalijte nezředěný ocet do rozprašovače a nastříkejte na zástěnu. Poté si na houbičku nasypte trochu sody a začněte leštit krouživými pohyby. Pozor! Teď přijde ta zábavná část – spojením sody s octem vyvoláte chemickou reakci – směs začne šumět. Po důkladném vyšumění a vyčištění, opláchněte horkou vodou a setřete suchým hadříkem. Pokud máte velmi tvrdou vodu, bude mít vodní kámen opravdu „grády“, ale ani to není problém. Stačí ocet před aplikací mírně ohřát, čímž dojde k uvolnění a posílení účinných látek.
Samozřejmě dál stírejte kapky vody ihned po osprchování, jedině tak se dá předejít silným usazeninám vodního kamene. Pokud chcete ušetřit čas, pořiďte si zástěnu s matným povrchem nebo s plastickými vzory, kapky nebudou na první pohled patrné.
Dalším tipem pro snadnější čištění je výběr mycích prostředků. V zásadě je lepší používat sprchové gely místo tuhých mýdel. Mýdla obsahují tzv. pěnidla, díky kterým začnou při kontaktu s vodou vytvářet bohatou pěnu, což vám samozřejmě práci neulehčí.