Ne vždy se mladým paprikám a rajčatům daří tak dobře, jak byste chtěli. Pomoci jim však může banánová slupka.
Správné hnojení je pro růst a vývoj rostlin naprosto nezbytné, a platí i to i pro sazenice – a to více, než kdy jindy. Právě nedostatek živin v prvních týdnech života může vitalitu budoucích zeleninových keřů ovlivnit více než cokoliv jiného. Existuje mnoho různých způsobů, jak hnojit, ale jedním z těch nejzajímavějších (a zároveň nejlevnějších) je použití výluhu z banánové slupky. Tento výluh obsahuje mnoho důležitých minerálů, které jsou pro růst a vývoj rostlin nezbytné. Vyplatí se je však kombinovat i s dalším prostředkem.
Jaké živiny obsahuje banánová slupka
Banánové slupky jsou skvělým zdrojem mnoha důležitých živin, jako je například draslík, hořčík, fosfor, dusík, vápník a síra. A jak fungují? Draslík pomáhá při tvorbě buněk, posiluje imunitní systém rostlin a podporuje tvorbu plodů. Banánové slupky jsou na draslík velmi bohaté a obsahují ho dokonce více než samotné plody banánů. Ale zapomínat nelze ani na hořčík (ten podporuje fotosyntézu a tvorbu chlorofylu) nebo fosfor (ten je nezbytný pro růst kořenů a buněk rostlinných pletiv).
Dalším významným prvek je dusík, nezbytný pro tvorbu proteinů a aminokyselin, které pomáhají rostlinám růst. Vápník je pak důležitý pro tvorbu silného kořenového systému a síra pomáhá při tvorbě proteinů. Aby však byly tyto složky maximálně účinné, je vhodné je aktivovat prostřednictvím kyseliny citronové. Ta je mimochodem skvělá třeba i pro výživu pokojových azalek.
Použití výluhu z banánových slupek
Jak používat výluh z banánové slupky k hnojení sazenic rajčat a paprik? Je to jednoduché, nejdříve ho však musíte správně připravit.
Co budete potřebovat:
- Banánové slupky
- Vodu
Nasbírejte co nejvíce banánových slupek, které byste jinak vyhodili, a důkladně omyjte pod tekoucí vodou, aby se z nich odstranily všechny nečistoty. Poté je podrťte, vložte do vhodné nádoby, a zalijte dostatečným množstvím vody tak, aby byly zcela ponořené. Nechte banánové slupky macerovat po dobu nejméně 24 hodin. Určitě tuto dobu nezkracujte, jinak se z nich nebude moci uvolnit dostatek živin.
Po 24 hodinách směs sceďte a použijte jako hnojivo pro vaše sazenice rajčat a paprik. Můžete ho aplikovat jako zálivku přímo ke kořenům rostlin nebo ho rovnoměrně rozstříkat po povrchu půdy. Ovšem prospěšné účinky hnojiva lze ještě zvýšit a to tím, že na každých 500 ml přecezeného roztoku přidáte 3 gramy kyseliny citronové – ta napomůže vývoji stonků. Ovšem jestliže vám jde spíše o posílení kořenového systému, můžete vsadit na kyselinu jantarovou (tu seženete v lékárně).