Dosažení úspěchu s kyselinou jantarovou: Posílí sazenice rajčat a podpoří jejich růst

Rajčata patří k nejoblíbenějším plodům léta. Abyste si mohli vychutnat jejich bohatou úrodu, je potřeba věnovat čas a energii všem jejich potřebám. Takto můžete podpořit růst rajčat.

i Zdroj fotografie: DenesFeri / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Sazenice rajčat vám mnohem rychleji a lépe porostou, pokud vlastními silami a speciálními prostředky jejich růst podpoříte. Jako stimulátor růstu můžete využít například kyselinu jantarovou. Tato kyselina je běžně používána jako doplněk stravy a je volně dostupná v jakékoliv lékárně. Kromě vašeho zdraví působí kyselina jantarová pozitivně i na venkovní a pokojové rostliny. Můžete ji proto použít jako levnou a účinnou alternativu hnojiva a stimulátoru růstu.

Přihnojte rajčata kyselinou jantarovou

Kyselina jantarová dokáže stimulovat a podpořit růst sazenic rajčat, a navíc budou sazenice díky jejímu působení mnohem odolnější vůči stresovým situacím, jako jsou náhlé změny počasí nebo choroby. Pokud budete jantarovou kyselinu používat na svých záhonech pravidelně, můžete urychlit rozvoj nadzemních i podzemních částí rostlin a nakonec zvýšit i celkovou úrodu. Správným skladováním si pak můžete i sklizená rajčata vychutnat jako čerstvá.

Jak kyselinu jantarovou používat

Vhodný roztok si připravíte tak, že 1 tabletu kyseliny jantarové rozdrtíte na jemný prášek a zalejete trochou vroucí vody. Minimálně 15 minut nechte směs odstát, aby se prášek zcela rozpustil. Následně dolejte studenou vodu do celkového objemu 0,5 litru. Výsledný roztok přelejte do nádoby s rozprašovačem a nanášejte přímo na listy rostlin. 

Rajčata, sazeničky a plody iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud chcete prospět i jejich kořenům, zavlažte půdu kolem kořenů trochou čisté vody. Teprve poté nalejte trochu roztoku přímo ke kořenům. Jakmile se objeví první listy na vysazených rajčatech, můžete je tímto roztokem každé dva týdny ošetřit a podpořit jejich růst. Nejlepší čas k použití tohoto hnojiva je brzy ráno a večer, kdy se rostliny nacházejí v klidovém režimu a mohou všechny živiny z kyseliny jantarové vstřebat.

Výhody použití kyseliny jantarové

Kromě toho, že je kyselina jantarová cenově dostupná a vyrobit si z ní můžete velkou dávku hnojiva, má používání tohoto roztoku ještě další výhody. Aplikace kyseliny jantarové dokáže u rostlin zvýšit syntézu chlorofylu a urychlit tvorbu kořenového systému. Jen zdravý a silný kořenový systém dokáže čerpat pro rostlinu z půdy všechny potřebné živiny a rostlinu podpořit ve správném růstu a velké úrodě.

Dále kyselina jantarová zlepšuje samotné vstřebávání živin z půdy a stimuluje celkový růst sazenic. Zvyšuje imunitu rostlin, které jsou mnohem méně náchylné na choroby, napadení škůdci, výkyvy teplot nebo další stresové a zátěžové faktory. Po přesazení se pak dokážou mnohem rychleji a snadněji přizpůsobit novému prostředí, aniž by se jejich růst a vývoj zastavil.

Jak vypěstovat rajčata a papriky ze semínka

Čím hnojíte sazenice rajčat vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články