Pokud se sazenicím na vašem parapetu nedaří, je třeba začít hledat příčiny. Jedině tak je ještě můžete zachránit.
Pěstování sazenic rostlin může být zábavnou a užitečnou aktivitou, ale někdy se věci nevyvíjejí tak, jak byste si představovali. Zejména začátečníci mohou mít s touto zdánlivě triviální činností zpočátku problémy. Na co se tedy vyplatí si dát pozor?
Pozor na kyselost substrátu
Existuje několik důvodů, proč sazenice nerostou a nevyvíjejí se dobře. Jedním z hlavních faktorů je kyselost půdy. Běžný substrát, který často obsahuje rašelinu, může být příliš kyselý a způsobit nerovnováhu v půdě, což má špatný vliv na růst sazenic a vývoj kořenového systému. Pro neutralizaci kyselosti lze použít dusičnan vápenatý. Pomoci může i hnojivo ze zelí.
Pozor na vhodnou teplotu
Ne všem sazenicím vyhovují stejné podmínky. Například rajčatům nebo lilkům mohou vadit prudké změny teplot a samozřejmě také průvan. A stejné je to i s množstvím světla. Přímé slunce může sazenice spálit, jeho nedostatek zase vede ke špatnému růstu a vývinu. Proto je důležité jim zajistit optimální osvětlení, například pomocí fytolampy, která by měla být ve vzdálenosti 12 až 15 cm od sazenic.
Pozor dejte i na přemokření
Posledním faktorem je nedostatek odvodnění. Nádoby, ve kterých se sazenice pěstují, by měly být vybaveny drenážními otvory, aby se zabránilo tvorbě nadměrné vlhkosti ve spodní části květináče, a tím i různým chorobám, hnilobě a výskytu škůdců. V tomto případě je také důležité dodržovat plán zavlažování. Sazenice nikdy nesmí přeschnout – zalévat se je proto vyplatí až ve chvíli, kdy horní centimetr půdy alespoň částečně vyschne. V opačném případě byste je mohli snadno přemokřit. A rozhodně k zálivce nepoužívejte čerstvou vodu z kohoutku.
Neduživým sazenicím pomůže booster z banánu
Pokud se vašim sazenicím nedaří ani po upravení podmínek, můžete jim zkusit dodat extra dávku živin. Použijte k tomu banánové slupky, ty jsou vynikajícím zdrojem výživných látek, protože obsahují mnoho minerálů a stopových prvků, včetně draslíku, fosforu a hořčíku. Začněte tím, že nakrájíte banánové slupky na menší kousky. Poté je přesypte do vhodné nádoby a zalijte teplou vodou. Množství vody by mělo být asi 4 až 5krát větší než množství slupek.
Ponechte směs slupek a vody na teplém místě fermentovat po dobu několika dnů. Tento proces pomůže uvolnit živiny z banánových slupek a vytvoří tekuté hnojivo. Po fermentaci směs sceďte, abyste odstranili pevné zbytky. Výslednou tekutinu můžete použít jako hnojivo pro sazenice. Nalijte ji opatrně kolem kořenů rostlin tak, abyste nepřelili půdu. Pokud máte více tekutiny, můžete ji také skladovat v uzavřené nádobě v lednici a používat postupně. Vždy ji však předtím nechte ohřát na pokojovou teplotou.