Nejen oblíbená dezinfekce, ale i zahradnický pomocník: Silnou petržel zařídí brilantová zeleň

Růst a vývoj listové petržele můžete podpořit pomocí vhodných hnojiv. Rostlinám zajistí zdraví a sílu. Vaše úroda bude opravdu bohatá a plná lahodné chuti.

i Zdroj fotografie: 4028mdk09 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Sezona každého zahradníka začíná výsadbou. Aby vám semena mohla zakořenit a vyklíčit, je potřeba dopřát jim ty nejlepší podmínky a co nejdůslednější péči. Vhodnými hnojivy můžete tento proces podpořit, nebo dokonce mnohonásobně urychlit. Přikrmte takto na jaře vysazenou petržel listovou a užijte si její bohatou úrodu až do podzimu.

Jak pěstovat petržel na záhonu

Pěstování této bylinky je na první pohled velmi jednoduché. Obvykle se k jejímu hnojení využívá vyzrálý kompost nebo dřevěný popel, které svými živinami soustavně a dlouhodobě vyživují půdu v záhonech. Nahradit tyto směsi však můžete také jiným přírodním hnojivem, které navíc vaši petržel ochrání před možnými chorobami a stimuluje její růst.

Co budete potřebovat

Nemusíte kupovat drahá hnojiva nebo speciální směsi plné nebezpečné chemie, která může ovlivnit chuť i obsah škodlivých látek uvnitř plodů a listů rostlin. K výrobě bezpečného přírodního hnojiva si připravte lahvičku brilantové zeleně (u nás k sehnání v lékárnách nebo u veterináře jako Novikov nebo Novikovův roztok). 12 kapek tohoto roztoku nařeďte s osmi litry vody a důkladně promíchejte, aby se obě složky spojily.

Při manipulaci s brilantovou zelení buďte velmi opatrní. Přestože míra toxicity této látky je velmi nízká, může dojít při kontaktu k poškození kůže. Při výrobě směsi používejte rukavice a zamezte styku s dětmi nebo domácími mazlíčky. Hotovou směs můžete skladovat na temném místě po dobu několika týdnů.

petržel v květináči iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak hnojit petržel

Jakmile máte hnojicí směs připravenou, nalejte ji opatrně na půdu kolem petrželky. Snažte se vyhnout přímému kontaktu s rostlinou, protože byste tím mohli spálit její slabé kořeny. Během léta můžete tuto zálivku několikrát zopakovat. Ochráníte svou úrodu před plísněmi a chorobami a několikanásobně podpoříte růst těchto bylin.

Sklízejte petržel až do podzimu

Správnou péčí si můžete úrodu petrželky vychutnávat až do podzimu. K tomu patří i řádná sklizeň. Jednotlivé výhonky vždy odstřihávejte ostrými čistými nůžkami, aby nedošlo k přenosu chorob nebo rozšiřování nákazy. Nesklízejte slabé a nevyvinuté části rostlin. Pokud budete dodržovat tato jednoduchá pravidla, budete moci sklízet čerstvou listovou petržel po celou sezonu.

Jak pěstovat mátu, petržel a mrkev

Čím hnojíte listovou petržel vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články