Sázení růží krok za krokem: Od volby substrátu až po práci s kořeny

Jarní péče o růže má svá specifika. Pokud ji provedete správně, budete se těšit z množství krásných květů, které dlouho vydrží.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Růže jsou jedny z nejoblíbenějších květin vůbec. Pokud se rozhodnete pro jejich pěstování v zahradě nebo na balkoně, musíte se o ně správně postarat – a to především na jaře. Pokud to neuděláte, pak vás záplavou krásně zbarvených a leckdy i voňavých květů rozhodně nepotěší.

Kde zasadit nové růže

Před pořízením růží je důležité si uvědomit, že tyto rostliny potřebují hodně světla. Preferují stanoviště, kde dostanou alespoň 6 hodin slunečního světla denně. To nezbytně potřebují k tomu, aby mohly růst zdravě. Pokud žijete v oblastech s horkými a suchými léty, pak jim mohu lépe vyhovovat místa, na nichž budou částečně chráněny před sluncem během nejteplejších hodin dne. Je však velmi důležité vyhnout se výsadbě růží pod korunami stromů.

Větve padající ze stromů (a také silné poryvy větru na špatně chráněném místě) totiž mohou poškodit i dospělé keře. Půda pro růže by měla být bohatá na živiny, a nejlépe jen mírně kyselá nebo neutrální. Zemina samotná by pak měla být dobře propracovaná a měla by obsahovat dostatek organických látek. Pokud máte těžkou a kompaktní půdu, přidejte do ní trochu písku, aby kořeny měly možnost se volně vyvíjet a nedocházelo ke stagnaci vody.

Jak na výsadbu růží

Při sázení více růží pohromadě byste měli dbát na minimální vzdálenost mezi nimi. U různých druhů růží se uvádí odlišná vzdálenost, ale většinou platí, že mezi jednotlivými rostlinami by mělo být alespoň 50 cm a pro rostliny s tendencí k velmi širokému růstu pak alespoň 70 cm. Tímto způsobem bude mít každá rostlina dostatek prostoru pro růst a nebude soutěžit s těmi ostatními o vodu a živiny. Vhodnějším obdobím pro výsadbu růží je podzim, ale pokud si chcete pořídit nové rostlinky teď, pak vybírejte nejlépe ty s kořenovým balem.

Jarní střih růží může být pro jejich kondici rozhodující, nezanedbejte ho iZdroj fotografie: Freepik

Na záhonku vždy vykopejte hlubší jámu, než je velikost kořenového balu růže. Jámu naplňte obohacenou a dobře zpracovanou zeminou a dobře ji provzdušněte. Snažte se také povrchové kořeny v balu jemně uvolnit – to jim umožní, aby se na novém místě snadno uchytily. Pokud jste koupili prostokořennou růži, zkontrolujte její kořeny a odstraňte všechny poškozené části sterilizovanými a velmi ostrými nůžkami. Vždy se snažte být jemní a neodstraňujte zbytečně mnoho kořenů (jinými slovy – omezte se jen na nejnutnější zásahy).

Jak se o vysazené růže starat

Po přesazení růže ji okamžitě zalijte a pravidelně kontrolujte, zda dostává dostatek vody. Během prvních několika týdnů po přesazení je důležité růže zalévat častěji, ale bez toho, aby se půda každý den přemokřila. Kontrolujte ji proto každé dva nebo tři dny a zalévejte své růže podle potřeby. A chcete-li je ochránit před mšicemi, pak na ně přivažte několik žlutých stuh. Pokud tohle všechno opravdu pečlivě dodržíte, pak se o zdraví a perfektní kondici svých růží opravdu nemusíte bát.

Jaké jsou vaše triky při péči o růže?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Zobrazit další články