Dubnové hnojení lilií a péče o ně: Jen aplikace hnoje nestačí

Pokud si chcete pojistit nádherné kvetení lilií během sezóny, vyzkoušejte osvědčený recept (zahrnující popel a hnůj).

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Lilie jsou krásné kvetoucí rostliny, které však vyžadují správnou péči, aby rostly silně a bohatě kvetly. Hnojení lilií je proto jedním z klíčových prvků, kterým je třeba věnovat pozornost – a to zejména v době, kdy začínají růst a připravovat se ke kvetení.

Jak hnojit lilie na zahradě

Nezáleží na tom, zda máte na zahradě rané nebo pozdní druhy lilií, výživa hnojem je pro ně vždy prospěšná. Nejlepší je vždy použít kompostovaný hnůj, který obsahuje užitečné minerály a mikroorganismy. Čerstvý hnůj obsahuje příliš mnoho amoniaku, což může mít na lilie negativní vliv. Jednoduše ho zapracujte do půdy v okolí cibulí. Další možností je jeho rozhození na povrch záhonů, kde ho překryjete dobře vyzrálým kompostem. Zálivka je také důležitá, protože díky ní živiny rychle proniknou až ke kořenům cibulí a dodají jim to správné jarní posílení.

Jen aplikace hnoje nestačí

Avšak jen samotný hnůj výživové nároky lilie ani zdaleka neuspokojí. Proto je třeba k němu přidat i popel. Dřevěný popel je pro hnojení lilií přímo ideální, protože obsahuje mnoho minerálů (například vápník, draslík, fosfor a hořčík). Navíc pomáhá zlepšovat strukturu půdy a vyrovnává hodnotu pH.

Jak hnojit lilie hnojem a popelem během dubna a května iZdroj fotografie: Pixabay

Pro přípravu popelového výluhu je třeba smíchat dvě lžíce dřevěného popela s deseti litry vody a nechat odstát přes noc. Poté tento výluh přeceďte a zalijte jím lilie (poměrně vydatně). Tento postup můžete opakovat dvakrát až třikrát s minimálně týdenním rozestupem (podobně jako při množení lilií).

Jak na syté barvy květů lilií

Pokud si přejete udržet syté barvy oranžových a červených květů lilií, je dobré přidat ke hnojení popelem ještě dvojitou dávku superfosfátu. Ten lze snadno sehnat v běžném zahradnictví a výborně poslouží i pro hnojení jiných květin. Superfosfát nejenže zajistí bohatou a sytou barvu květů lilií, ale zvýší i jejich odolnost vůči zimě a různým chorobám.

Jak hnojit lilie hnojem a popelem během dubna a května iZdroj fotografie: Piqsels

Dejte pozor na správné umístění

Správná výsadba lilií je také klíčová pro získání krásných a dlouho trvajících květů. I když se zdá, že liliím velmi prospívá přímé slunce, ve skutečnosti ho po celý den nevyžadují. Naopak, pokud budou alespoň část dne v polostínu, jejich květy budou mnohem krásnější a barvitější. Nejlépe se jim proto daří v blízkosti nižších dřevin a podobně.

Na zimu je také důležité chránit cibulky lilií před mrazy. Stačí je přikrýt silnou vrstvou chvojí (přibližně 15 centimetrů chvojí bude pro vaše lilie bohatě stačit a pomůže jim přečkat zimu bez problémů). Všeobecně lze říct, že hnojení lilií tedy není opravdu nic složitého. Pokud si pořídíte ta správná hnojiv a postaráte se o vhodné prostředí (a ochráníte cibule před zimními mrazy), pak budou vaše lilie krásně a sytě vybarvené po celou sezónu.

Pěstování orientálních lilií v Holandsku

Jak pečujete o své lilie vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články